1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çamurlu evde yaşam mücadelesi
Çamurlu evde yaşam mücadelesi

Çamurlu evde yaşam mücadelesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki Amil Sansarkan, çatısı aktığı için odalarında çamur biriken evde, yatalak eşi ve psikolojik rahatsızlığı bulunan oğlu ile hayat mücadelesi veriyor

A+A-
Bahçelievler mahallesindeki evlerinde yaşamlarını sürdüren Sansarkan ailesi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. 73 yaşındaki Amir Sansarkan, AA muhabirine, eşi Remziye Sansarkan'ın yatalak olduğunu, oğulları Hanifi Sansarkan'ın da (33) psikolojik sorunları bulunduğunu anlattı.
 
Hiçbir gelirlerinin olmadığını ifade eden Sansarkan, "Mağduruz. Devlet yardımlarından bugüne kadar haberimiz yoktu. Bize uzanacak yardım elini bekliyoruz" dedi.
 
Hanifi Sansarkan ise yaklaşık 15 yıldır bu durumda yaşadıklarını belirterek, önceleri günlük işlerde çalıştığını, bir süre cezaevinde yattıktan sonra eşinin iki çocuğunu alarak kendisini terk ettiğini söyledi. Bu nedenle psikolojisinin bozulduğunu kaydeden Sansarkan, artık çalışamaz duruma geldiğini belirtti.
 
Sansarkan, oturdukları evin mülkiyetinin başkasına ait olduğunu, bu nedenle maddi durumlarının elvermemesi nedeniyle evin tapusunu alamadıklarını anlattı.
 
"Adeta aile dramı yaşıyoruz. Çünkü yağmur yağdığı zaman evimiz su ve çamurla doluyor" diyen Sansarkan, annesinin yatalak, babasının ise yaşlı ve hasta olduğunu, ilaç alacak imkanlarının dahi bulunmadığını dile getirdi.
 
Silvan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Vakfı (SYDV) Müdürü Cuma Sanmaz da Sansarkan ailesinin vakfa daha önce başvuruları olmadığını bildirerek, yeni başvuruda bulunduklarını söyledi.
 
Vakıf bünyesinde yürüttükleri "Ev Yap Projesi" kapsamında ilçede tespit ettikleri ihtiyaç sahibi ailelerin tapusu bulunan evlerinin onarımını yaptıklarını kaydeden Sanmaz, "Ancak bu evin tapusu ailenin üzerinde değil. Bu nedenle aileye evde bakım, gıda ve nakdi yardımda bulunacağız. Evin tapusunu üzerlerine almaları halinde de onlara sağlıklı şekilde yaşabilecekleri bir ev yapacağız" dedi.
 
 
Muhabir: İHSAN YILMAZ 
Yayınlayan: İbrahim Yakut
 

HABERE YORUM KAT