1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Camilerimizi sokakta kalanlara açalım'
'Camilerimizi sokakta kalanlara açalım'

'Camilerimizi sokakta kalanlara açalım'

DİYARİNSESİ.ORG - Karlı ve çok soğuk havalarda kimsesizlere Camilerin açılması önerisi geldi.

A+A-
Diyarbakır Kültür-Turizm ve Musiki Derneği (Diktumder) Başkanı Kenan Aksu, soğuk kış aylarında camilerin kimsesiz evsizlere açılması için bir öneride buldu.
 
 
Aksu, özellikle akşam saatlerinda aşırı soğuklarda sokaklarda yaşayanlara yönelik camilerin kapılarının bu kişilere açılmasını isteyerek şunları söyledi:
 
"CAMİLERİMİZİ SOKAKTA KALAN VATANDAŞLARIMIZA AÇALIM"
     
 
"Özellikle Kış aylarında, Türkiye'nin her tarafı çok soğuk ve dondurucu geçiyor. Haberlerde sokakta kalan evsiz barksız kimsesiz insanlarımızın haberlerini duyuyor ve okuyoruz hatta ölüm haberlerini alıyoruz. Böyle günlerde Yatsı namazından sonra ibadethanelerimiz, camillerimiz ve mescidlerimizi kimsesizlere açabilir ve vatandaşın yardımlarınıda rahatlıkla ulaştırabiliriz. Camilerin içerisi büyük bir kısımı sıcak ve ıstılıyor, Yatsı namazından sonra kapılarını vatandaşlara açabilir. Ben Ramazan aylarında ve sıcak günlerde özelikle bizim bölgemizde sıcaktan bunalan bazı vatandaşların camilere sıgındığı ve uyuduklarını bizzat görmekteyim.
               
2010 verilerine göre Türkiye'de 81.984 cami bulunmakta İstanbul'da 3.087, D.Bakır'da 1735 cami bulunmakta.  Diyanet işlerinin bütçesinin bu konuda yeterli oldugu görülmekte. Hal böyle iken 350 kişiye 1 cami düştüğü belirtilmekte. Haydi hep beraber yasalar el veriyorsa bir kampanya ile tüm camilerimizi bu soğuk kış günlerinde mümkünse sokaktaki vatandaşlara açalım ve tüm dünyaya örnek olalım. "

HABERE YORUM KAT