1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Camilerde uyuyan vatandaşlara uyarı
Camilerde uyuyan vatandaşlara uyarı

Camilerde uyuyan vatandaşlara uyarı

DİYARBAKIR - Hem Ramazan ayının başlaması hem de sıcaklıkların artmasıyla birlikte vatandaşlar yine camilerde uyumaya başladı.

A+A-

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Turgay, camilerde uyumanın haram ya da günah olmadığını ancak camilerin uyuma yeri olmadığını vurguladı.


Bir taraftan Ramazan ayının başlaması bir taraftan da hava sıcaklıkların gittikçe yükselmesiyle birlikte camilerde yine alışık görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Vatandaşlar özellikle klimalı olan camilerde uyumaya başlarken, DÜ İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Turgay, bu konuda uyarılarda bulundu. Camilerin ibadet yeri, ibadete tahsis edilen yerler olduğunu belirten Prof. Dr. Turgay, bu nedenle son derece temiz olması gerektiğini ifade etti. Dini açıdan bir insanın caminin köşesinde yatıp uyumasının haram ya da günah olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Turgay, "Ancak caminin temizliğine dikkat etmek gerek. Bunun yanı sıra camiye gelip, ibadet edenleri rahatsız edecek durumlardan şiddetle uzak durmak gerekiyor" dedi.

"CAMİLERDE ÇİRKİN GÖRÜNTÜLER OLUŞTURULUYOR"


Yaz aylarının sıcak günlerinde özellikle klimalı olan bazı camilerde çok çirkin resimlerin televizyon ve gazetelere yansıdığını vurgulayan Prof. Dr. Turgay, şunları kaydetti:


"Camiye ibadet için girdiğinizde rahat ibadet edecek bir yer bulamıyorsunuz. İnsanlar her tarafta uzanmış uyuyor. Bu doğru bir şey değil. Bunu fazla teferruata dalmadan ifade etmek istiyorum. Bir insanın yatabileceği, dinlenebileceği bir yer varsa onu tercih etmesi gerekiyor. Çünkü cami uyuma yeri değildir. Gitsin kendine başka bir yerde uyusun. Çaresizse, mecbur kalmışsa, hava sıcaksa ve gidecek yeri yoksa caminin bir yerinde uyunabilir. Ancak ifade etmeye çalıştığım konulara dikkat edilmeli."


(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler