1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cami malının üzerine yattı
Cami malının üzerine yattı

Cami malının üzerine yattı

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nde bulunan Abdulcelil Camisi'ne ait 3 dükkan ve tuvaletlere el koyup, 19 yıldır bunların gelirini alan Abdulvahap Yalçın isimli şahıs, Türkiye Diyanet Vakfı'nın tüm girişimlerine rağmen camiye ait işyerlerini geri ve

A+A-

Hakkında dava açılan Yalçın, aylık 9 bin TL geliri olan işyerlerini vermemek için direniyor. Yalçın'ın cami mülkünü geri vermemek için ilçe müftüsünü tehdit ettiği de iddia ediliyor.

Diyarbakırlı Yusuf Konakçı ve Abdurrahman Babur isimli hayırseverler tarafından 1994 yılında Yenişehir İlçesi'nde inşa ettirilen ve Diyarbakır Müftülüğü'ne devredilen Abdulcelil Camisi'nin inşaatında bekçi olarak çalışan Abdulvahap Yalçın, caminin altında bulunan 3 işyeri ve tuvaletleri müftülüğe vermeyip, 19 yıl boyunca kendisi işletti. Bunun yanı sıra caminin bahçesine 2 kaçak yapı da yapan Yalçın'ın, bunları da kiraya vererek, tuvalet ve dükkanlardan elde ettiği tüm geliri kendi cebine indirdiği ileri sürüldü.

Yaklaşık 4 yıl önce ibadet etmek için Abdulcelil Camisi'ne giden Türkiye Diyanet  Vakfı yöneticileri, yatsı namazı öncesinde tuvalet ve abdesthanenin kapalı olduğunu fark edince durumu müftülük yetkililerine sordu. Müftülük yetkililerinin, işyerleri ve tuvaletlerin şahıs tarafından işletildiğini ve camiye gelir getirmediğini söylemesi üzerine ise, vakıf yetkilileri İstanbul'da yaşayan mülk sahibi olan Konakçı ailesi ile görüşerek, 2010 yılında tapuların kullanım hakkını aldı.

Müftüyü tehdit etti iddiası!

Vakıf daha sonra, Abdulvahap Yalçın'ın terzi, emlak ofisi ve çay ocağı olarak 500′er TL'den kiraya verdiği dükkanlar ile günlük ortalama 250 TL kazanç sağladığı tuvaletleri boşaltmasını istedi ve Yalçın'ın istemesi durumunda ihale usulüyle kiraya verileceğini bildirdi. Ancak bu teklifi kabul etmeyen Yalçın'ın, Yenişehir İlçe Müftüsü Alettin Bozkurt'a giderek, “Burası benimdir. Beni emekli etmeden ve 50 bin lira vermeden ya benim canım çıkar ya da sizin canınız çıksa da burayı size vermem” diyerek tehdit ettiği ileri sürüldü.

Durumu Diyarbakır Valiliği'ne bildiren Diyanet Vakfı Hukuk Müşavirliği, Cumhuriyet Başsavcılığı'na da başvurarak, cami malına el koyan şahsı çıkartmak ve 3 yıl geriye dönük kiraların bedelini faiziyle geri almak için dava açılmasını istedi.

HABERE YORUM KAT