1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Çalmadım korudum'
'Çalmadım korudum'

'Çalmadım korudum'

Merhum Yaşar Kemal'in Mehmed Uzun için imzaladığı kayıp kitap ''Teneke'' bulundu! 2010 yılından beri elinde bulunduran ve Diyarbakır'da yaşayan Ş.A., kitabı çalmadığını, sadece türlü hasarlara karşı korumaya aldığını söyledi.

A+A-
Ailesi tarafından, 2009 yılında, Diyarbakır'daki Mehmed Uzun Kent Kütüphanesi'ne bağışlanan ve sonra ortadan kaybolan kitabın 2010 yılından beri Diyarbakır'da yaşayan Ş.A.'nın elinde olduğu ortaya çıktı. Uzun'un anılarında bahsettiği kitabın akıbeti uzun süredir okurların merak konusuydu.
 
'Çok hunharca kullanıyorlar'
 
Rûdaw'a konuşan Ş.A., kitabı çalmadığını, sadece türlü hasarlara karşı korumaya aldığını belirtiyor. Kitabın iyi korunacağına emin olduğu takdirde kütüphaneye geri vermeye hazır olduğunu söyleyen Ş.A, şunları söyledi:
 
''Kütüphanede Yaşar Kemal'in Mehmed Uzun için imzaladığı daha birçok kitap var. Çok hunharca kullanıyorlar. Başta Teneke'yi kurtardım, sonra birkaç tane daha. Kalanları kitap katliamından kurtaramadığım için çok üzgünüm.''
 
İmzalı kitaplar kullanıma açık 
 
Mehmed Uzun'un yaşamını yitirmesinden iki yıl sonra, 19 Şubat 2009'da Diyarbakır'da kurulan kent kütüphanesine Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) 6 bin 500, Vedat Türkali 3 bin 800,  Kaya Müştakhan 3500, Mehmed Uzun'un ailesi de yaklaşık 4 bin kitap bağışında bulunmuştu. Ailesinin kütüphaneye bağışladığı kitaplar arasında Fethi Naci'den, Yaşar Kemal'e kadar birçok usta yazarın Mehmed Uzun için imzaladığı kitaplar var.
 
Sözkonusu imzalı kitaplar diğer normal kitaplar gibi kütüphaneye kayıtlı her üyenin kullanımına açık. Özellikle liseli okurların kitapları kullanma şeklinden yakınan Ş.A., 'Kitapların üzerine telefon numaraları, saçma sapan aşk şiirleri yazılmış. Kitabı eve götürüp bir köşeye fırlatıyorlar. Kapakların incineceğini, sayfaların dağılacağını hesaplamıyorlar. Üzerlerindeki imzaların değerlerinin farkında değiller'' dedi.
 
''Teneke'' en önemlisi
 
Mehmed Uzun, 2005 yılında basılan Ruhun Gökkuşağı adlı anlatısında, imzalı kitap ''Teneke'' ve Yaşar Kemal için şu ifadeleri kullanıyor:
 
''Çok sonraları Teneke'yi ''Memedime,'' diye bana imzalayan, farklı ülkelerden ve dillerden yazar dostlarım içinde en yakın dostum olan, beni hep destekleyen, Kürtçe yazmam için beni hep teşvik eden, öteki tüm yazarlardan çok farklı, ağır engellerle boğuştuğumu bilerek hep bana yardımcı olan, Siya Evînê'nin Almanca baskısı için, ortak yayınevimizin şefi LL'nin ricasıyla bir önsöz yazan, şimdiye kadar hiçbir ricamı kırmayan, hastalandığımda beni doktorlara götüren, Türkiye'de eserlerimden dolayı aleyhime açılmış davalarda hep yanımda olan, sabahın köründe koşarak o soğuk ve kasvetli mahkeme salonlarına gelen Yaşar Kemal'in Teneke romanı, benim Türkçeyle de barışmamın ilk adımı oldu.''
 
E-maillere cevap alamamış
 
Güvenlik gerekçesiyle kitapları kent kütüphanesinden nasıl aldığını söylemek istemeyen Ş. A., kitapların korunmaya alınması için başta kütüphane çalışanlarıyla irtibata geçtiğini, sonra Diyarbakır'da yaşayan ve Mehmed Uzun ile samimi arkadaşlıkları olan birkaç yazara e-mail attığını fakat doğru dürüst bir cevap almadığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT