1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cahit Sıtkı'nın evi yenileniyor
Cahit Sıtkı'nın evi yenileniyor

Cahit Sıtkı'nın evi yenileniyor

Cahit Sıtkı Tarancı'nın evi, yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak...

A+A-

"Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün. Delikanlı çağımızdaki cevher..." dizeleriyle ölümsüzleşen, Diyarbakır'ın yetiştirdiği ünlü kişiliklerden şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın (1910 1956) doğup büyüdüğü ve müze olarak kullanılan ev, çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden yorumlanıyor.

Tarancı ve ailesinin yaşadığı, 1733 yılında yapılmış ev Diyarbakır sivil mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor. 1973 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca müzeye dönüştürülen yapı, Diyarbakır Müzesi'nce başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında şimdi yeniden hayat buluyor.

Daha önce 19. yüzyıl Diyarbakır yaşantısını canlandıran etnografik malzemeler, Tarancı'nın özel eşyaları, el yazısı ile yazılmış mektupları, kitapları, aile fotoğrafları ve belgelerin sergilendiği müze, "Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Müzesi Teşhir, Tanzim Onarım Projesi" çerçevesinde, yepyeni yüzüyle meraklılarını ağırlayacak. Diyarbakır'ı ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı mekânlar arasında olan müzede, Tarancı'nın yaşamındaki detayların yanı sıra, Tarancı hakkında araştırma yapmak isteyenler için kütüphane ile geçici sergi mekânı da oluşturuldu