1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cahilce ve bilgisizce
Cahilce ve bilgisizce

Cahilce ve bilgisizce

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari'den AKP'li Oya Eronat ve Yeni Akit'e yalanlama: Böyle bir şeyi iddia etmek de akıl karı değil, tam bir cahillik ve bilgisizlik örneğidir. Alnımız ak, hesaplarımız denetime açıktır” dedi.

A+A-
Yeni Akit gazetesinde AKP’li Oya Eronat’ın söylemlerine dayanılarak dile getirilen 78 milyon liralık yolsuzluk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari tarafından yalanlandı.
 
 
Suvari, haberde ve Eronat tarafından kayıp olduğu iddia edilen 77 milyon liranın bütçe fazlası olduğunu, bir kısmının kurum banka hesabında tutulduğunu bir kısmının ise yatırımlarda kullanıldığını açıkladı. Süvari “Bırakın 77 milyonu bir kuruşun bile kayıp olması söz konusu değildir. Böyle bir şeyi iddia etmek de akıl karı değil, tam bir cahillik ve bilgisizlik örneğidir. Alnımız ak, hesaplarımız denetime açıktır” dedi.
 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Yeni Akit Gazetesi’nin iddialarını ve AKP Diyarbakır milletvekili adayı Oya Eronat’ın beyanlarını basın toplantısı düzenleyerek yalanladı.
 
 
Büyükşehir Belediyesi Encümen Odası’nda düzenlenen basın toplantısına Genel Sekreter Yardımcıları Rojda Balkaş, Hüseyin Bayrak ile Mali Hizmetler Daire Başkanı İzzettin Özkorkmaz katıldı.
 
“Tam bir cahillik ve bilgisizlik örneği olduğu gibi tamamen yalan, gerçekdışı ve çarpıtmadan ibaret olan bu beyan ve habere ilişkin sırf halkımıza duyduğumuz sorumluluk gereği bu basın toplantısını düzenliyoruz.” diyerek konuşmasına başlayan Genel Sekreter Fethi Suvari, Büyükşehir Belediyesi’nin Belediye Kanunu’na göre her mayıs ayında meclis çalışmasını yürüterek, bir önceki yılın kesin hesap cetvelini karara bağladığını hatırlattı. Suvari, haberde ve Eronat’ın beyanında kayıp olduğu iddia edilen 77 milyon liranın bütçe fazlası olduğunu, bir kısmının kurum banka hesabında tutulduğunu bir kısmının ise yatırımlarda kullanıldığını açıkladı.
 
 
Son yapılan meclis toplantısında tüm partilerin meclis üyelerine dağıtılan kesin hesap cetvelini, borç ödemelerini, yatırım giderlerini kalem kalem açıklayan Suvari, şu bilgileri paylaştı: “Meclise de sunulduğu üzere Büyükşehir Belediyemizin 2014 yılı bütçe geliri 390.296.925,20 TL, bütçe gideri ise 312.810.764,20 TL’dir. Arada kayıp olduğu iddia edilen 77.426.160,15 TL ise bütçe fazlasıdır ve kurumun banka hesabında tutulmaktadır. 2013 yılı kesin hesap cetveli incelendiğinde gelirimizin 206 milyon, giderimizin 226 milyon olduğu görülecektir. 2014 yılına 20 milyon lira borçla giren Belediyemiz, 2014 kesin hesap cetvelinde ortaya çıkan, artı olarak görülen 77.426.160,15 liranın 20 milyonu 2013 yılından devreden borcun ödemesinde kullanmıştır.”
 
Bırakın 77 milyonu bir kuruş bir kayıp değildir
 
77 milyon liranın yaklaşık 23 milyonunun 10 adet iş makinesi ve 48 adet doğalgazla çalışan otobüsün alımı için Devlet Malzeme Ofisi’nin hesabına avans olarak yatırıldığını, bu paranın DMO’ya avans olarak gönderildiği için kesin hesap gider cetvelinde gözükmediğini vurgulayan Suvari, şöyle konuştu: “Geriye kalan para ise Büyükşehir Belediyemizin mevduat ve fon hesabına alınmış ve 2015 yılından şu ana kadar ihalesi yapılan 77.623.983 TL’lik yatırımların finansmanında kullanılmaktadır. Dolayısıyla ortada bırakın 77 milyonun kayıp olmasını, 1 kuruş paranın bile kaybı söz konusu değildir.”
 
Sürekli denetlenmektedir
 
Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe ve harcamalarının, Belediye mevzuatına uygun bir şekilde planlanıp yürütüldüğünü belirten Suvari, kurum içi, Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı’nın denetimlerinin sürekli yapıldığına dikkat çekti.
 
Hesaplarımız denetime açıktır
 
Yerel yönetimlerde, merkezi yönetime bağlı bütçelerde olduğu gibi, bir sonraki yıla devredilen ödeneklerin yanmadığını, ertesi yılda kullanılabildiğini belirten Suvari, Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe fazlasını 2015 yılı yatırımlarında, geriye dönük borç ödemelerinde, mevduat ve fon hesaplarında mevcut parayı kullanmakta olduğunu bildirdi.
 
Alnımız ak, hesaplarımız denetime açıktır, savcılığa suç duyurusunda bulunsunlar
 
“Bundan da hiç kimse rahatsız olmamalıdır. Dolayısıyla bırakın böyle ciddi oranda bir kaybın olmasını, tek kuruşun bile çarçur edilmesi mümkün değildir. Böyle bir şeyi iddia etmek de akıl karı değil, tam bir cahillik ve bilgisizlik örneğidir.” diyen Suvari, bu iddiayı ileri süren şahısın ve onun partisinin aslında şaibeli, akçeli ve uygunsuz işleri daha iyi bildiğini söyledi.
 
Ellerindeki kağıt parçasına güveniyorlarsa, gereğini yapıp Savcılığa vermelerini ve suç duyurusunda bulunmalarını isteyen Suvari, “Bizim alnımız ak, hesaplarımız denetime açıktır. AKP’li belediyelerin bütçesi iktidarın tüm olanaklarını kullanmalarına rağmen açık verirken, bizim bütçemiz borçlarımızı ödememize, yatırımlar yapmamıza rağmen, planlı, verimli ve tasarruflu bir bütçe politikası nedeniyle eksiye düşmemektedir.” dedi.
 
Belediye hizmetleri günlük ve eksiksiz olarak yürütülmektedir
 
Suvari, Büyükşehir Belediyesi’nin sadece klasik belediyecilik hizmetleri yürütmediğini, bölgede ve Türkiye’de ilk olacak sosyal ve ekonomik hizmetleri yürüttüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemiz, 15 bin kilometrekarelik hizmet ağında 13 kırsal ilçe ve 4 merkez ilçede hizmet yürütmekte, günde iki kere çöp toplamakta, 24 saat kesintisiz su vermekte, yağmursuyu şebekesi dışında tüm altyapı hizmetlerini tamamlamış bir şekilde hizmet yürütmektedir. Yağmursuyu şebekesi inşa çalışması nedeniyle bozulan yolları asfaltlamakta, kırsal ilçelerde yol yapmakta, düzenlemekte ve onarımdan geçirmektedir. Ayrıca klasik belediyecilik hizmetleri dışında bölgede ve Türkiye’de ilk olacak sosyal ve ekonomik hizmetleri de gerçekleştirmektedir.”
 
Seçim öncesi şaibe yaratılıyor
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü hizmetlerin ve çalışmaların aslında çok iyi bilindiğini, yakından takip edildiğini ve hesaplarının da düzenli bir şekilde denetlendiğini vurgulayan Suvari, “Kendilerinin de bunu çok iyi bilmelerine rağmen, seçim öncesi şaibe ve zihinlerde bulanıklık yaratmaya yönelik bu tür yalan beyanlarla yapılmak istenen aslında son derece açıktır: Zihinleri bulandırmak, şaibe yaratmaktır.” diye konuştu.
 
Susmayacağız
 
Oya Eronat’a da bir çift söz söyleyen Suvari, “Bugüne kadar seçime yönelik yapılan algı operasyonlarına ve çıkan haberlere karşı yerel yöneticiler olduğumuz için hep sustuk, ancak belediyemizi itham altına alan bu cahilce beyanlara karşı susmayacağız” dedi. 
 
Yatırım harcamaları hakkında bilgi verildi
 
Suvari’nin açıklamasının ardından konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Bayrak ise, 2014 kesin hesap cetvelinde ortaya çıkan ve artı olarak görülen 77.426.160,15 liranın borç ödemeleri, 10 iş makinesi ve 48 adet doğalgazlı otobüs alımı dışında hangi yatırımlarda kullanıldığı hakkında detaylı bilgi verdi.
 
Bayrak, söz konusu paranın bir kısmının 2015 yılında, spor salonu yapımı, Bağcılar kreş yapımı, Anıtpark yapımı, Dini Kültür Merkezi yapımı, Hani ilçesi kadın dayanışma bakım merkezi onarımı, Elazığ Caddesi yol yapımı ve düzenlemesi, Silvan ilçesi yol yapımı, 450 Evler kreş yapımı, doğalgaz tesisi yapımı, Ergani, Kulp, Bismil, Dicle, Lice, Çınar, Eğil, Çermik, Hazro, Çüngüş, Suriçi, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy ilçesi yol yapımı, belediye teras kat onarımı, Kayapınar yol kazı ve dolgu işi, kız yurdu yapımı, surların aydınlatılması, asfalt yapım ve kaldırım yapım işinde kullanıldığını tek tek rakamlarla belirtti.
 
Suvari: Oya Hanım belki de partisi tarafından görevlendiriliyor
 
Gazetecilerin, Oya Eronat’la Büyükşehir Belediyesi arasında sorun mu var sorusunu yanıtlayan Suvari, şunları söyledi: “Oya hanımın sorumluluk duygusunun zayıf olduğu inancındayım. Bu kişisel bir eleştiridir. Bence bu yüzden yapıyor. Belki de partisi tarafından görevlendiriliyor. Bu parti buna karşı bir tedbir almıyorsa, yani doğru eleştiri yapmaktan ziyade yıkıcı, yıpratıcı, yok edici, hatta düşmanca diyebileceğimiz eleştireler yaptırıyorsa, AK Partili arkadaşlarımızın, meclis üyelerimizin ve milletvekillerimizin kendilerini eleştirmelerini bekliyoruz. Bu olgunlukta görüyoruz kendilerini.”
 
 
(Yeni Aktif)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT