1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çağınıkuracak bir çağrı adlı konferans
Çağınıkuracak bir çağrı adlı konferans

Çağınıkuracak bir çağrı adlı konferans

DicleÜniversitesi Bilgi ve Erdem Platformu tarafından organize edilen ve Yazar YusufKaplan'ın konuşmacı olarak katıldığı “Çağını Kuracak bir Çağrı” adlı konferans düzenlendi.

A+A-

 

Dicle Üniversitesiİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğeöğrencilerin ilgisi büyük olurken, Yazar Yusuf Kaplan'ın biyografisi okundu.
 
“Bu dünyadadiyecek bir sözünüz yoksa yaşıyorsunuz denmez” diye sözlerine başlayan Kaplan,dünyaya söylenebilecek sözlerin olduğunu ve o sözleri söyleme hakkının dabizlerde olduğunu ifade etti.
 
İslam'ın birakıl dini olduğunu vurgulayan Kaplan, çağın ve düşüncenin bile batıya esirolduğunu ifade ederek, batılılaşma sürecinde aklın maruz kaldığı psikolojidenbahsetti.
 
Demokrasi,özgürlük ve insan hakları ile dünyada hegemonya oluşturan Batı dünyasının,'İslam demokrasi ile bağdaşır mı?' sözüyle dünyayı meşgul ettiğini söyleyenKaplan, “Asıl Avrupa demokrasiye ve hümanizme ihtiyacı olduğu için bukavramları üretti. Bizim demokrasiye ihtiyacımız var ama kendimize gelmeyeihtiyacımız var. Hayatımız şekillendiren bizim kültürümüz değil. Burada nefesalıyoruz ama burada yokuz.” ifadelerini kullandı. Konferansöğrencilerin sorularının cevaplanması ile son buldu.

HABERE YORUM KAT