1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çağın hastalığı vertigo
Çağın hastalığı vertigo

Çağın hastalığı vertigo

DicleÜniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Vertigolu hastanın rehabilitasyonu” adlıbir konferans düzenlendi. Tıp Fakültesi konferans salonunda düzenlenenkonferans, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve RehabilitasyonAna Bilim Dalı öğretim ü

A+A-

Karan,vertigonun baş dönmesi, dönme, dönücü hareket anlamına gelen “verto”kelimesinden türediğini, dizziness'in ise sersemleme ile de benzer anlamlardakullanılan nöroloji pratiğinde en sık karşılaşılan yakınmalardan biri olduğunuifade etti.

“Vertigoşüphesiyle doktora başvuran kişilere öncelikle baş dönmesinin sebebini ortayaçıkarmaya yönelik “Baş dönmesinin şeklini tarif eder misiniz?”, “ Ataklar nekadar sürüyor?” ve “Kulaklarda çınlama var mı?” gibi sorular sorulur” diyebelirten Karan, vertigonun ilaç tedavisiyle yok edilebileceğini, hangi ilacınkullanılacağının vertigonun nedenine bağlı olarak değiştiğini sözlerine ekledi.

Fizik tedavive rehabilitasyonda vertigolu hasta için neler yapılabileceğini konferansakatılanlarla paylaşan Karan, tedavinin hasta üzerindeki etkilerinden bilgilerverdi.

HABERE YORUM KAT