1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cadde otoparklar trafiği rahatlattı
Cadde otoparklar trafiği rahatlattı

Cadde otoparklar trafiği rahatlattı

Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği ve eleştirilere neden olan Cadde otoparkların kent merkezindeki trafik akışını rahatlattığını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, uygulamanın kesinlikle kar amacı gütmediğini söyl

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, cadde otopark sistemine getirilen eleştirilere açıklık getirerek, uygulamanın kar amacı gütmediğini söyledi. Çağdaş, “Bu uygulamadaki temel amacımız o bölgelerdeki trafik akışını açmaya yöneliktir” dedi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki ulaşım ve trafik alanındaki sıkıntılarının giderilmesi amacıyla geliştirilen proje ve çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.
 
1 milyon 600 bin nüfusa sahip Diyarbakır'da günlük yolculuk kapasitesi/hareketliliğinin 600 bin civarında olduğunu belirten Çağdaş, “Kentimizde ilçeler dahil trafiğe kayıtlı 145 bini 21 plakalı, 15 bini de farklı plakalı toplam 160 bine yakın araç bulunmaktadır. Yine aldığımız günlük verilere göre Urfa yönünden 6 bin, Elazığ yönünden 5 bin, Batman yönünden 4 bin 500 ve Mardin yönünden 5 bin olmak üzere 20 binin üzerinden araç kentimize gelebilmektedir” dedi.
 
“Türkiye'de bir model yarattık”
 
“Bu yolculuk sayıları ile araç kapasitelerine paralel olarak Belediyemiz gerek trafik sinyalizasyonlarını modernize ederek bir merkezde yönetebilecek sistem çalışmaları yürütürken, diğer taraftan yeni yollar, bulvarlar açarak bu ihtiyaç ve kapasiteye cevap verebilecek çalışmalarını yürütüyor” diyen Çağdaş, “Zaten Diyarbakır bu konuda açtığı yeni yerleşim yerlerinde özellikle Bağcılar ve Kayapınar bölgesindeki geniş yollar ve bulvarlarla Türkiye'de bana göre bir model yaratmıştır ve bu yüzdendir ki söz konusu bölgelerde ciddi bir araç yoğunluğu yoktur. Diğer yandan kent merkezi dediğimiz gerek sosyal gerek ekonomik buluşma merkezleri olan Sur içi Bölgesi ve Yenişehir' yolculuk yoğunluğu artmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Bir taraftan ışıklandırma, bir taraftan yeni yollar açarak trafik ve ulaşım sorununda çözüm yoluna gitmeye çalıştıklarını ifade eden Çağdaş,  diğer taraftan da park problemi sıkıntısıyla da karşı karşıya olduklarını belirterek, bu konuda yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
 
“Ulaştırma Mastır Planı verileri doğrultusunda Yenişehir ve Sur Bölgesi'nde başta olmak üzere şu anda yürüttüğümüz otopark projelerimiz var. Bunlar 2014 sonu ve 2015'in ilk yarısında hizmete geçecektir ve vatandaşlar cadde ve sokaklara araçlarını park etme yerine otoparkları tercih etmeleri gerekecektir.
 
Cadde otoparklar trafiği rahatlattı
 
Diğer taraftan caddelerde otopark uygulaması yürütüyoruz. Kent merkezinde ana artel dediğimiz trafik yoğunluğunun arttığı Rızvanağa, Aliemiri ve Kışla Caddesi gibi kentin giriş ve çıkışlarında önemli akslarda bir taraftan otopark sorununu çözüyoruz. Aynı zamanda kamusal alanın işgal edilerek yapılan fiili oto parka engel olmak için ücretli otopark sistemine gidildi. Kar amacı gütmeyen bu uygulamadaki temel amacımız o bölgelerdeki trafik akışını açmaya yöneliktir.
 
Söz konusu bu bölgelerdeki veriler de gösteriyor ki trafik akışının tamamen rahatladığı alanlara dönüşmüştür. Bu dünyanın her tarafında uygulanan bir sistemdir. Buradaki temel amaç özel araçlarla şehir merkezlerine seyahatlerin önüne geçmek ve azaltmak ve böylelikle toplu taşıma araçlarını teşvik etmektir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi dünyadaki benzer uygulamalara paralel olan bu uygulamayı hayata geçirmiştir. Bir diğer ayağı da sosyal boyutudur. Kamusal alanı işgal ediyorsanız kamu bunu düzenler. Bu düzenlemedeki sosyal sorumluluklarını gözetir. Bu çerçevede cadde oto parklar 35-40 insanımız da istihdam eden bir uygulamadır.”

HABERE YORUM KAT