1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehirin karla mücadelesi başladı
Büyükşehirin karla mücadelesi başladı

Büyükşehirin karla mücadelesi başladı

Büyükşehir Belediyesi, gece başlayan yoğun kar yağışına karşı tüm tedbirleri alarak, ana arterleri tuzlamaya ve kar küremeye devam ederken, iki gün sürecek kar yağışına karşı sürücüleri ve vatandaşları herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için uyarmayı sür

A+A-

DİSKİ ise su sayaçlarının donmaması için izole etme çağrısında bulunuyor.Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır’da gece başlayan ve iki gün etkisini sürdürecek kar yağışına karşı çalışmalarını ve uyarılarını sürdürüyor.

Gerek sürücülerin gerekse vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için gereken tüm tedbirleri alan Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, gece saat 03.00’den itibaren kenti etkisi altına alan kar yağışına karşı ana arterleri tuzlamaya ve küremeye, Çevre Koruma Daire Başkanlığı ise kaldırımları temizlemeye devam ediyor.

Kar temizleme çalışmalarında öncelikli olarak caddeleri, bulvarları, sağlık tesislerini, hastane, okul yollarını, insanların toplu olarak yaşamını sürdürdüğü öğrenci yurdu, acil hasta ve cenaze bulunan mahalle yollarının açık kalmasını sağlamaya çalışan yol ekipleri, tuzlama ve küreme çalışmasını sürdürüyor.  Çevre ekipleri kaldırımları temizleyerek olası kazaların önüne geçmeye, park bahçe ekipleri ise ağaç dallarında biriken karları silkeleyerek ağaçların zarar görmesini önlemeye çalışıyor.  

Sürücülere ve vatandaşlara ‘tedbirli olma’ uyarısı

Ekipler, gece saatlerinde yoğunluğunu artırarak Diyarbakır’ı etkisi altına alan ve iki gün devam edecek kar yağışına karşı vatandaşlara toplu taşıma araçlarının tercih edilmesini, acil durumlarda ise Alo 153’ün aranmasını  öneriyor.

DİSKİ: Su sayaçlarınızı izole edin

DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ise havaların soğuması nedeniyle su sayaçları ve tesisatın donabileceği uyarısında bulunuldu. Donmalara karşı su sayaçlarının cam yünüyle sarılabileceğinin belirtildiği açıklamada, “Cam yününüz yoksa evinizde hali hazırda bulunan battaniye ve eskimiş kazak gibi basit malzemelerle su sayacınızı sarın. Bu şekilde su sayacınızı donmaya karşı korumuş ve sayacınızın donmanın etkisiyle patlaması halinde susuz kalma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.” denildi. Açıklamada, donmuş su sayaçlarını ateşle çözmenin yanlış olacağı, doğal yöntemlerle çözülmesini beklemenin daha doğru olacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT