1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'e geçmiş olsun ziyareti
Büyükşehir'e geçmiş olsun ziyareti

Büyükşehir'e geçmiş olsun ziyareti

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin iftar çadırına yapılan saldırıdan dolayı çeşitli sivil toplum örgütleri belediyeye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

A+A-

Dün, Dağkapı Meydanı'nda kurulu bulanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait iftar çadırına yapılan saldırıya ilişkin kentte faaliyet yürüten bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri belediyeyi ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ile bir süre görüşen STK temsilcileri daha sonra basın toplantısı düzenleyerek yaşanan saldırıya tepki gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş adamları Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, iftar çadırına yapılan saldırıların benzerinin bölge geçmiş yıllarda sık yaşandığını ifade ederek, bölge halkının böylesi olayları artık yaşamak istemediğini söyledi.

Bölgede son dönemlerde önemli gelişmelerin yaşandığını aktaran Bedirhanoğlu, çözüm süreci hem bölgede hem ülkede olumlu bir hava oluşturduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Son günlerde Kobani'deki çatışmalar ve dünde iftar çadırına dönük saldırılar yaşandı. Bu saldırıların benzerini geçmişte yaşamıştı. Yaşananları bir provokasyon olayı olarak değerlendiriyoruz. Bu saldırıyı kabul edilemez olarak görüyoruz. Burada bulanan sivil toplum örgütleri olarak bu saldırıyı kınıyoruz. Bu ve benzeri saldırlar aslında geçmişte hepimizin hafızalarında yer etmiş ve bir daha da geri dönmesini arzu etmediğimiz bir zemine şehir çekilmek isteniliyor. Bu durumu çok tehlikeli bir girişim olarak görüyoruz. Tabi ki insanlar birilerinin yapmak istemediğini beğenmeyebilir. Bununla ilgili demokratik tepkisini de ortaya koyabilir. Ama bunu bir şiddet kullanarak ifade etmesini çok tehlikeli bir girişim olarak görüyoruz. Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri olarak bir takım değerlendirmeler yaparak bu şehrin eski günlerine dönmek istemediğini belirledik. Bir daha böylesi olaylar yaşamak istemiyor."

"OLAYIN SUÇLULARI MUTLAKA YAKALANMASI GEREKİYOR"

Bedirhanoğlu, iftar çadırına yapılan saldırının faillerinin ortaya çıkarılması gerektiğini ifade ederek, bu tür saldırılara karşı herkesin duyarlı olmaya davet etti. Bedirhanoğlu, "Toplumda duyarlı her kesimin bu tehlikeli gidişata karşı duyarlı olmaya, sorumluluk sahibi herkesin de görevini yerine getirmesini talep ediyoruz. Hem mülkü amirlerin hem güvenlik güçlerinin bir daha hassas davranmasını ve bu noktada da güvenlik zafiyeti, toplumda böyle bir algı yaratabilecek duruma seyirci kalmamalarını diliyoruz.

Bu olayın soruşturulması ve suçluların mutlaka yakalanıp cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bir daha böylesi olayların yaşanmaması noktasında sivil toplum örgütleri olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. Çözüm sürecinin yarattığı olumlu bir iklim var. Bu iklimin kalıcı hale gelmesi ve devam etmesi noktasında sivil toplum örgütleri önemli çalışmalarını sürdürüyorlar" şeklinde konuştu.


(ÜN-YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT