1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Büyükşehir'e aday yok
Büyükşehir'e aday yok

Büyükşehir'e aday yok

BDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanlığına kadın aday gösterileceğini açıklaması üzerine, henüz kimsenin aday adaylığı için başvuruda bulunmadığı öğrenildi.

A+A-

Öte yandan, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu'nun yeniden aday adayı olacağı belirtilirken, Bağlar Belediye Başkanı olan Yüksel Baran'ın ise aday olmayacağı ileri sürüldü

 

Osman ERGÜN

DİYARBAKIR – BDP'nin Diyarbakır'da kadın aday göstereceğini açıklamasının ardından aday adaylığına henüz bir başvurunun yapılmadığı belirtildi.

Partide kararın açıklanmasının ardından Belediye Başkanlığı için BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata, Mardin Bağımsız Milletvekili Emine Ayna ve BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş'ın isimlerinin basında yer almasına rağmen, şimdiye kadar her hangi bir aday adaylığı başvurusu olmadığı açıklandı.

Başvuruda bulunacak kişilerin seçmen ve parti tabanında kabul görecek bir isim olması için titiz bir çalışma yürütüleceği belirtiliyor.Konuyla ilgili açıklama yapan BDP İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, Büyükşehir belediyesi için henüz bir aday adayı çıkmadığını belirtti.

Diğer belediyeler için çok sayıda kadın aday adayının başvuru yaptığını belirten Yılmaz, Diyarbakır Belediye Başkanı adaylarını 10 bin delegenin ön seçimi ile belirleyeceklerini söyledi.2014 yılında yapılacak yerel seçimlere bir referandum niteliğinde baktıklarını da belirten Yılmaz, “Hedefimiz mevcut sayımızı ikiye katlamak. Seçimler ve sayı eğer Kürt sorununun seçimine, özgür yaşamına, kendi demokratik tarzını geliştirmeye vesile olmuyorsa sonuç alıcı olarak değerlendirilmez” dedi.

Parti yönetimi, isim vermekten kaçınsa da, kulislerde üzerinde en çok konuşulan isimlerden biri olan Leyla Zana'nın kendini siyasette geri plana çekmiş olması nedeniyle Diyarbakır'daki sürpriz adayın o olma ihtimalini düşürüyor.Diyarbakır Belediye Başkan adayının kadın olacağı duyurulduğu andan itibaren en çok adı geçen Ayla Akat Ata'nın adaylığı önündeki tek engel ise, partinin “milletvekilleri başkan adayı olmasın” kararı.

Partinin geri adım atması halinde, Akat'ın en güçlü aday olacağı iddia ediliyor.Diyarbakır Belediye Başkanlığı için başvuru süresinin dolmasına sayılı günler kala aday adaylığı için başvuru yapan aday adayı çıkmaması halinde başvuru süresinin uzatılacağı belirtildi.

Öte yandan, merkez ilçe Belediye Başkanlıkları konusunda çok sayıda başvuru yapıldığı belirtilirken, Yenişehir Belediye başkanı olan Selim Kurbanoğlu'nun yeniden aday adayı olacağı, Bağlar Belediye Başkanı olan Yüksel Baran'ın ise aday olmayacağı iddia ediliyor.

HABERE YORUM KAT