1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'den vatandaşlara uyarı
Büyükşehir'den vatandaşlara uyarı

Büyükşehir'den vatandaşlara uyarı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, gaz zehirlenmelerine ve yangınlara sebep olan bacaların temizlenmesi için vatandaşlara uyarıda bulundu.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Samet Uçaman, kaloriferlerin 1 Kasım 2012'den itibaren yakılacağını ve havaların ısınmaya başladığı 15 Nisan'a kadar süreceğini söyledi. Uçaman, 1. bölge olarak kabul edilen Kayapınar, Huzurevleri ve Bağlar'da konutların sabah 04.00 ile 08.00 arasında, akşam da 16.00 ile 22.00 saatleri arasında yakılacağını belirtti. Uçaman, bu bölgedeki resmi kuruluşlar ile iş merkezlerinin sabah 07.00 ile 10.00 arasında, akşam 13.00 ile 16.00 arasında kalorifer yakmaya izin verdiklerini söyledi.

2. bölge olarak kabul edilen Yenişehir, Şehitlik ve Suriçi'ndeki konutlarda sabah 03.30 ile 07.30, akşam 15.30 ile 21.30 arasında kalorifer yakılabileceğini bildiren Uçaman, aynı bölgedeki resmi kurum ve kuruluşlar ile iş merkezlerinin sabah 07.00 ile 10.00, akşam 13.00 ile 16.00 saatleri arasında kalorifer yakabileceğini kaydetti.


Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici de, her yıl onlarca gaz zehirlenmesi ve yangınlara neden olan tıkalı bacalar konusunda vatandaşları uyardı. Kirli, tıkalı ve bakımsız bacaların ölüm saçtığını belirten Bilici, “Kış aylarında zehirlenmelere çok fazla rastlıyoruz ve maalesef çoğu ölümle sonuçlanıyor. Ancak bütün yakıtlarda olduğu gibi yanma sonucu oluşan karbonmonoksit gazı zehirlenmeye yol açar. Bu da bakımsız ve tıkanmış bacalardan sızan zehirli baca gazları neticesinde olur. Çıkan yangınların yüzde 8'i bacalardan kaynaklanıyor. Baca yangınları kısa sürede çatı yangınlarına, çatı yangınları da bina yangınlarına dönüşmektedir” dedi.


Baca temizliğinin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapıldığını belirten Bilici, itfaiye biriminin bu konuda güvenilebilecek en tecrübeli ve yetkili kuruluş olduğunu vurguladı.
Diyargaz Genel Müdürü Zülküf Budak da, bugün için 95 bin 500 aboneleri bulunduğunu, bunlardan 83 bin 900'ünün gaz kullandığını söyledi. Bu yılki hedeflerinin 105 bin abone olduğunu belirten Budak, bu sezonda toplam 94 bin abonenin gaz kullanacağını kaydetti. Budak, Diyarbakır'da 160 bin abone hedeflediklerini, doğalgaz altyapı çalışmalarının yüzde 85'ini tamamladıklarını söyledi.