1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'den tıbbi atık eğitimi
Büyükşehir'den tıbbi atık eğitimi

Büyükşehir'den tıbbi atık eğitimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Temizlik Kampanyası çerçevesinde sağlık kuruluşlarına tıbbi atık farkındalık eğitimi veriliyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi'nin yürütmüş olduğu 2013 Yılı Temizlik Kampanyası ile kent genelinde insan ve çevre sağlığına zarar veren tüm kirleticileri en aza indirgemek amaçlanıyor. Sağlık kurum ve kuruluşlarında üretilen atıkların doğru, düzenli ve bilinçli bir şekilde ayrıştırılması, toplanması, taşınması ve geçici depolanması konusunda yerinde farkındalık eğitimi veriliyor.

Temel amaç, konu hakkında temizlik ve sağlık personelinin bilinçlendirilmesi, insan ve çevre sağlığı konularına ilgi ve dikkat uyandırmak. Kampanyanın hedefi, Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde sağlık hizmeti veren 228 sağlık kurum ve kuruluşlarına ulaşarak sağlık personelini eğitmek. Kampanyanın 1. Aşamasında büyük miktarda atık üreten 22 hastane personeli farkındalık eğitimi ile bilinçlendirilecek. 2. Aşamada yaklaşık 206 orta ve küçük miktarda atık üreten sağlık kurumu personeline eğitim verilecek. 3. Aşamada ise üst geçitler, billboard, araç giydirmeleri, broşür dağıtımı gibi çeşitli araçlarla halkın bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu araçlar kullanılarak evlerden tıbbi atıkların en yakın sağlık kuruluşuna teslim edilerek çevresel kirliliğin kaynağından önlenmesine çalışılacak.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Tıbbi Atık Şefi Nihat Şener ile çevre mühendisleri Yasemin Gonca Dilek ve Mehmet Özdemir konuya ilişkin farkındalık eğitimine Çamlıca Diyaliz Merkezi'nde başladı. Sağlık personeline bilgilendirmede bulunan mühendisler yapılan görüntülü sunum ile tıbbi atıkların bertarafının nasıl gerçekleştirildiğini anlattılar.

Çamlıca Diyaliz Merkezi Sorumlu Müdürü Dr. Uğur Nedim Yüce sağlık tesisleri olarak tıbbi atık toplama konusunda gerek ünite içerisinde gerekse toplama yöntemi olarak kurallara ellerinden geldiğince uyduklarını belirtti. “Ancak belediyemizin yapmış olduğu bu eğitim çalışmaları gerçekten takdire şayan” diyen Yüce, “Gerek toplumsal bilincin artmasında gerekse bizlerin bu konularda daha da özen göstermesi açısından çalışmalarından dolayı görevlilere teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT