1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'den 'Meyîr' adlı Kürtçe yemek kitabı
Büyükşehir'den 'Meyîr' adlı Kürtçe yemek kitabı

Büyükşehir'den 'Meyîr' adlı Kürtçe yemek kitabı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır'a özgü yemekler ile kentte yapılan toplam 470 yemek, tatlı ve içeceğin kitabını çıkardı. Mehmet Öncü'nün hazırladığı kitap Kürtçe yayımlandı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 3 yıl boyunca üzerinde çalışılan ve merkez ile tüm ilçelerde araştırma yapılarak “Meyîr” Diyarbakır yemek kültürü ve mutfağına ilişkin Kürtçe kitap hazırlandı. Koordinatörlüğünü Muharrem Cebe'nin yaptığı ve araştırmacı Mehmet Öncü'nün yazdığı 560 sayfalık yemek kitabında Diyarbakır'a özgü Meyîr, Kaburga Dolması, Meftune, Burma Kadayıf gibi yemek ve tatlılar yer alıyor. Bugün Diyarbakır'da yapılan toplam 470 yemek, tatlı ve içeceğin tarifi bulunuyor. Kış dönemi için hazırlanan kurutmalıklar, bastıklar, pestiller, saç kavurma, Amed kebabı, örgü peyniri, şîrmastik gibi pek çok yiyecek ve yemeğin olduğu kitap, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in binyıllarca medeniyetlere beşiklik etmiş Diyarbakır'ın bu kültürden beslenen mutfağının çok etkileyici bir lezzet sunduğunu ifade ediyor.

Kitap için Diyarbakır lokantaları ile ilçelerdeki esnaf özel olarak yemek yaptı. Yapılan tüm bu çalışmalar katalog haline getirildi. Metro ise kitabın mizanpajına katkı sundu.

Diyarbakır mutfağını anlatan kitabın Türkçesinin de hazırlandığını ifade eden Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Paris'te yapılacak Dünya Yemek Kitapları Yarışması'na da katılacaklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT