1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'den kitap fuarına tam destek
Büyükşehir'den kitap fuarına tam destek

Büyükşehir'den kitap fuarına tam destek

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, TÜYAP Diyarbakır 4. Kitap ve Eğitim Fuarı'na katılan tüm yayınevlerinin standını gezdi. Büyükşehir`in kültür yayınlarının standı da fuarda yer alırken, Aram Tigran, Ayşe Şan ve Amed kitaplarının tanıt

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Danışmanı Dr. İlhan Diken, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Başkanı ve Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz TÜYAP Diyarbakır 4. Kitap Fuarı'na katılan tüm yayınevleri stantlarını gezdi. TÜYAP Bölge Müdürü Kadir Baver Paçal'ın da eşlik ettiği gezi sırasında Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi standında Baydemir, öğrencilerle şarkı söyledi. Yazar Canan Tan'ın imza standını da ziyaret eden Baydemir, Savaşa Karşı İzmir Kadın Girişimi standını ve Kadın Yazarlar Derneği'ni ziyaret etti. İsmail Beşikçi Vakfı'ndan 2 kitap seti alan Baydemir, Nûbihar standında kendisine armağan edilen kitabı bir çocuğa verdi. Kurdî Der standını da gezen Baydemir, kitap fuarını gezmeye gelen okuyuculara kitap tanıtımı yaptı ve yanına gelen bir kız çocuğuna Kurdî Der'den Kürtçe hikaye kitabı hediye etti.

Aras Yayınları'nda ise Diyarbakırlı yazar Mırgırdiç Margosyan “Ermeniler” kitabını Baydemir'e verdi. Fuar organizasyonunun otobüslerinin yeterli olmaması üzerine Baydemir, Büyükşehir Belediyesi ve Cegerxwin Kültür Merkezi önünden her yarım saatte bir ücretsiz otobüs seferleri konulacağını söyledi.

Büyükşehir stant ve kitaplarıyla fuardaydı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı kitap fuarında stant açarken, aynı zamanda “Diyarbakır ve Diyarbakırlı İki Yıldız” adlı panelde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nca basılan kitaplar tanıtıldı. Yazar Kakşar Oremar'ın hazırladığı “Aram Tigran” ve “Ayşe Şan” kitaplarında iki Diyarbakırlı sanatçının eserleri, hayatı ve müziklerinin yer aldığı DVD de bulunuyor.

Panelde, Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan ve Amed Tigris ile Yıldız Çakar'ın hazırladığı “Amed” adlı kitabın tanıtımı da yapıldı. Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe'nin yönettiği panelde Amed Tigris, hazırladıkları kitabın Diyarbakır'ın coğrafi, tarihi ve kültürel yönü konusunda önemli bir kaynak olduğunu bildirdi. Cebe ise kitabın Türkçe ve İngilizce versiyonlarının da basılacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT