1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'de kadınlara meme kanseri semineri
Büyükşehir'de kadınlara meme kanseri semineri

Büyükşehir'de kadınlara meme kanseri semineri

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın Destek Merkezi ve Engelli Destek Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonla kadınlara meme kanseri hakkında bilgi verildi.

A+A-

Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezi (KETEM) doktorlarından Şehnaz Rojda Budak, kadınlara meme kanseri hakkında bilgi verdi. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda yapılan bilgilendirme seminerine işitme ve bedensel engelli kadınların yanı sıra çamaşır evlerinden kadınlar katıldı.

Dr. Budak; meme kanserinde erken teşhisin önemine vurgu yaparak, kadınların her ay düzenli olarak kendilerini elle muayene etmesi gerektiğini söyledi. Budak, “20 yaşından itibaren kendi kendinize yapacağınız meme muayenesi erken tanı ile meme kanseri riskinizi azaltır, yaşam kalitenizi yükseltir” dedi.

Budak yaptığı sunumda; memenin gelişimi, meme kanserinin belirtileri ve erken tanı için yapılması gerekenleri fotoğraflar ve şekillerle anlattı. Dr. Budak, 40-49 yaş arsındaki kadınların her yıl klinik muayene olması gerektiğinin de altını çizdi. Budak, eski Doğumevi zemin katta bulunan KETEM'de sağlık güvencesi olsun veya olmasın gelen hastaları ücretsiz muayene ettiklerini ve tarama yaptıklarını söyledi.