1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir'de iç kontrol eğitimi
Büyükşehir'de iç kontrol eğitimi

Büyükşehir'de iç kontrol eğitimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı, daire başkanları ve şube müdürlerine “İç Kontrol Sistemi ve Kamu İç Kontrol Standartları” konusunda bir eğitim semineri verdi.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birim Başkanı Fesih Çapar tarafından verilen eğitime tüm daire başkanları ve şube müdürleri ile diğer ilgililer katıldı. İç kontrolün kuruma yaptığı katkıyı anlatan Çapar, sağlıklı verinin yetersiz ve isabetsiz yönetim kararlarını önleyeceğini söyledi. İç kontrolde fayda sağlamak için üst yönetimin işin içinde olması, çalışanların işin içine dahil edilmesi ve iç denetimin güçlü bir mekanizmaya kavuşturulması gerektiğini ifade eden Çapar, iç kontrol ve denetimin üst düzey yöneticiyi koruyan biri mekanizma olduğunu belirtti.

İç kontrol mekanizması ile katılımcı bir yönetimin olması, birimlerin elini taşın altına koyması, çalışmaların hızlı ilerlemesi ve dirençlerin daha çabuk aşılması gibi artıların olacağını ifade eden Çapar, idarelerin mali ve mali olmayan tüm işlemlerinde iç kontrol standartlarına uyması gerektiğini kaydetti.

Risk değerlendirmesi konusuna da değinen Çapar, kurumun hizmet kalitesini düşürecek, halkın kuruma olan güvenini sarsabilecek, faaliyetlerin mevzuata aykırı yürütülmesine neden olabilecek, kaynak kaybına neden olabilecek her türlü olayı risk olarak sıraladı. Çapar, iç kontrol sisteminde izleme ve değerlendirmenin de önemli olduğunu belirtti. Çapar, yetki karmaşasının önüne geçmek, sorumlulukların belirlenmesi, plan ve gelecek planlamaların yapılması, iş bölümü, idari, hukuki ve mali sıkıntıları yaşamamak için iç kontrol standartlarının uygun olarak oluşturulması gerektiğini ifade etti.