1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Büyükşehir yasası
Büyükşehir yasası

Büyükşehir yasası

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak irademiz dışında hazırlanan tutanaklara muhalefet şerhimizi koyarak yargı sürecini başlattık" dedi.

A+A-

İpek, Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Büyükşehir Yasası'nın uygulamasında hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti.

Diyarbakır Valiliği bünyesinde kurulan Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu'nun merkezi hükumetin atadığı yerel kurul temsilcilerinden oluşturulduğu ileri süren İpek, "İl Özel İdaresi Meclisi ve kentteki sivil dinamikler bu kurula dahil edilmeyerek demokratik olmayan bir yöntem izlenmiştir" diye konuştu.

Kanunun uygulanmasına bir ay kala alt komisyon çalışmalarına katıldıklarını ve çalışmalarda taleplerinin karşılık bulmadığını iddia eden İpek, şöyle konuştu:

"İl Özel İdaresi'nin ve ilçelerde bulunan taşınmazlarının Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine devri gerekirken yine yasaya aykırı olarak, merkezi hükumetin yerel kurumlara tahsisi tarafımızca anlaşılamamıştır ve kanuna aykırı bulunmuştur. Hem taşınır, taşınmaz malların dağıtımında hem de personele yönelik tutumda merkezi vesayetçi yapının tezahürü söz konusudur. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak irademiz dışında hazırlanan tutanaklara muhalefet şerhimizi koyarak yargı sürecini başlattık."


Muhabir: Ahmet Kaplan, Abdullah Memiş
Yayınlayan: Nurten Aslan 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT