1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir TÜM BEL-SEN ile TİS imzaladı
Büyükşehir TÜM BEL-SEN ile TİS imzaladı

Büyükşehir TÜM BEL-SEN ile TİS imzaladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile TÜM BEL-SEN arasında Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ'de çalışan memurları kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

A+A-
Sözleşmede “aile içi şiddeti önleme”, “yoksullukla mücadele” gibi maddeler de bulunuyor.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile TÜM BEL-SEN arasında memurları kapsayan TİS imza törenine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile TÜM BEL-SEN Eş Başkanı Gülay Tekin Kuzu, Muhsin Uyanık, TÜM BEL-SEN yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş ve İnsan Kaynakları Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çelik katıldı.
 
TÜM BEL-SEN Eş Başkanı Muhsin Uyanık, emek örgütü olan sendikalarının belediye ile uzun zamandır yürütmüş oldukları çalışmanın sonuna geldiklerini belirterek, “Zor ve zahmetli bir görüşmenin ardından mutlu sona ulaşmak bizim açımızdan gurur verici, emeği geçen, katkısı olanlara teşekkür ediyorum” dedi.
 
Uyanık, sendika olarak ilk sözleşmeyi 1993'te yaptıklarını belirterek, “1993 yılında sendikamız gerçekten memurun bir şey yapamayacağı veya emekçinin bir şey yapamayacağı dediği bir yerde sendikamız Türkiye çapında bu sözleşmeyi yapmıştır” dedi. Aradan geçen 21 yılda hem kendi açılarından hem de sistem açısından pek çok şey değiştiğini belirten Uyanık, emekçi haklarının korunması konusunda hala sorunlar bulunduğunu söyledi.
 
Geçen süre içinde hem ihtiyaçların değiştiğini buna mukabil sistemin de kendisini değiştirdiğini ifade eden Uyanık, “Tek taraflı düşünmenin önüne geçmeye çalıştık, açıkçası kurumu da, kurumun karşılaştığı ekonomik boyutu da dikkat etmeye çalıştık. Fakat netice de bir tablo çıkması lazımdı” dedi. “Emek örgütü demokrasi mücadelesi içerisinde olmazsa olmazıdır” diyen Muhsin Uyanık, “Dolayısıyla emeksiz demokrasi olmayacağı gibi, demokrasinin içerisinde de emek olmadan da onun gelişme şansı yok” şeklinde konuştu.
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da “emek hakkının kutsal olduğu”nu ifade ederek sözlerine başladı. Her zaman tüm emekçilerin sömürü çarkını boşa çıkaracak düzeyde haklarının yanında yer aldıklarını belirten Kışanak, “Yıllarca birlikte mücadele ettik. Yani ilk kamu alanında sendikanın başladığı günden bu yana da biz de yaşamımız içerisinde elimizden geldiği kadar kamu alanında çalışan emekçilerin sendika haklar ve emeğin hakları konusunda bir ilerleme kat etmesine katkı sunmaya çalıştık” dedi. Bugün farklı taraflarda göründüklerini ama aslında kendilerini emekçi olarak gördüklerini vurgulayan Kışanak, şöyle devam etti:
 
“Emekçilerin haklarının kutsal olduğunu bütün sömürü çarklarını kıracak şekilde bu hakların verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca burası bir halk kurumu burada bu şehirde yaşayan herkesin hakları var. Bu şehirdeki 1 milyon 607 bin insanımızın her birinin hakkını gözetmesi gereken bir kurum, ben bu kuruma hizmet veren, emeğini sunan tüm arkadaşlarımızın da aynı yaklaşımla bu kuruma baktığını düşünüyorum. Sendikamızın da bu konudaki duruşunu biliyoruz. Sendikamız da hiçbir zaman kendisini çalışanları hakkıyla sınırlamadı. Ülkemizin ve halkımızın sosyal, siyasal, ekonomik sorunları gören bir sendikaydı. Bu yaklaşımın, bu anlayışın sözleşme sürecine göre yansımasını beklemek bence hepimizin en doğal duruşudur.”
 
Sözleşmeyi imzalayan Kışanak, bu sözleşmenin tüm halka, sendikaya, belediyeye ve çalışan arkadaşlarına hayırlı olmasını diledi.
 
Sendikal mücadele toplumsal mücadeleden kopmamalı
 
Kışanak, sendikal mücadelenin içine girdiği krize yönelik olarak da bir değerlendirme yaptı.
Dünya genelinde demokratik sol muhalefeti en çok zorlayan konunun sendikal mücadele olduğunu belirten Kışanak, “Kendisini toplumsal mücadelede soyutlayan, sadece işçilerin, çalışanların haklarıyla sınırlayan bir demokratik mücadele giderek revize oluyor, alanı daralıyor” dedi. Bunun Türkiye'deki demokratik sol muhalefet içinde bir handikap olduğunu belirten Kışanak, “Umarım Kürdistan'da emekçilerin mücadelesi, halk ve özgürlük mücadelesi hiçbir zaman toplumsal mücadeleden kopmaz.
 
Kendisini yanıltan, sadece çalışanların haklarıyla sınırlayan bir mücadeleye dönüşmez. Çünkü bu kendisini tüketen bir şeydir. Biz bu anlamda Kürdistan'daki emek hareketinin bu siyasal mücadeleden, toplumsal mücadeleden kendisini koparmayan bir duruş içerisinde olmasını umuyoruz. Böyle olacağına inanıyoruz. Bu sözleşmenin de bütün bunlara vesile olmasını, katkı sunmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Çalışanlardan yoksullukla mücadele
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin 640 memur ve sözleşmeli ile DİSKİ'deki memur ve sözleşmeli çalışanları kapsayan toplu iş sözleşmesi 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2015 dönemini kapsıyor. Sözleşmeye göre çalışanın almakta olduğu aylığa, sosyal denge tazminatı adı altında 2014 yılında 490 TL, 2015 yılında ise 520 TL ek ilave öngörülüyor. Sözleşmede 21 Mart Newroz günü tüm çalışanlar idari izinli sayılacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kadın çalışanlar idari izinli sayılacak. Sözleşmede belediye çalışanları toplumsal bir sorun olan yoksullukla mücadelede de bir katkı sunuyor. Her çalışan, her ay 20 lira parayı yoksullukla mücadeleye ayırıyor.
 
 
 

HABERE YORUM KAT