1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir sosyal konutları hak sahiplerine verdi
Büyükşehir sosyal konutları hak sahiplerine verdi

Büyükşehir sosyal konutları hak sahiplerine verdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilikte bir ilki gerçekleştirerek, tamamladığı Sosyal Konutlarını noter huzurunda kura çekerek dar gelirli yurttaşlara teslim etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, model bir projeyi hayata geçir

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin İskanevleri Sosyal Konut Projesi'ni tamamlayarak hak sahiplerine konut teslimi için Tiyatro Salonu'nda noter huzurunda bir kura çekiliş töreni düzenledi. Törene, İskanevleri'ndeki hak sahipleri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, ilgili daire başkanları katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, yaptığı sunumda Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından 1965 yılında yapılan İskanevleri'ndeki konutların sağlık ve barınma koşullarının ortadan kalkmasıyla birlikte 2009 yılında yıkım kararı aldıklarını ve 130 ailenin iknası için çalışma yürüttüklerini söyledi.  130 daire ve iki gecekondu olmak üzere 132 yapının yıkıldığını belirten Çağdaş, 5 milyon 300 bin liraya ihale yaptıklarını söyledi. 2009 yılında yaptıkları sosyal incelemeye göre 29 hanenin emekli, 5 hanenin asgari ücretli, 4 hanenin belediye personeli, 10 hanenin belediye hizmet alım personeli, 32 hanenin düşük ücrete güvencesiz serbest çalışan, 15 hanenin gelir durumunun iyi, 4 hanenin mevsimlik işçi, 2 hanenin belediye dışında kamu personeli ve 21 hanenin hiçbir gelire sahip olmadığını belirtti.

Konutların dönüştürüldükten sonra ihtiyaç sahiplerinin mağduriyetlerini önlemek için uzun soluklu bir çalışma yürüttüklerini ve gerçek sahipleri tespit etmek için yapılan konutların bu yurttaşlara verilmesine çalışıldığını ifade eden Çağdaş, ailelerin 4 yıllık zaman dilimi içerisindeki ekonomik durumun değişimlerini yeniden saptamak amacıyla başvuru formları oluşturduklarını anlattı. Başvuru formları ile diğer resmi kurum ve kuruluş bilgilerini kıyasladıklarını ifade eden Çağdaş, 47 hanenin SSK, 2 hanenin Bağkur, 1 hanenin Emekli Sandığı, 44 hanenin yeşil kartlı, 20 hanenin ise hiçbir güvencesi olmadığını kaydetti. Çağdaş, “25 ailenin 0-300 lira arasında, 47 ailenin 301-700 lira arasında, 33 ailenin 701-1000 lira arasında ve 9 ailenin 1001 ve üzeri gelire sahiptir” dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin özellikle Sosyal Konut Tahsis Yönetmenliği'ne göre bir çalışma yürüttüğünü belirten Çağdaş, 105 hane içerisinde 72'si yönetmelik şartlarına uygun olduğunu belirlediklerini kaydetti.

Çağdaş, İskanevleri'nde yıkılan iki adada 87 metrekarelik toplam 96 adet konut inşa ettiklerini ve konut alanlarında toplam 5700 metrekarelik yeşil alan bulunduğunu bunun da kişi başı yaklaşık 9.8 metrekarelik yeşil alana tekabül ettiğini ifade etti. Çağdaş Belediye Meclisi'nin konutları tahsis ettiğini, Belediye Encümeni'nin de 3 yıllığına aylık 80 lira kira belirlediğini belirtti.

Baydemir: Model bir proje hayata geçirdik

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sözünde durabildiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Hep söylerim. Her darlığın sonu ferahlıktır. Bugün ferah bir gündür” dedi. Bugün Sosyal Konut Projesi'ni başardıklarını ifade eden Baydemir, bunun diğer belediyeler tarafından da uygulanması çağrısı yaptı. Son derece kıt olanaklar, imkansızlıklar içindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin bunu başardığını ifade eden Baydemir, “Bu proje Türkiye'ye modern olabilecek bir projedir” dedi. Emlak ticareti yapmaktansa halkın hak ettiği böylesi sosyal konutların yapılması gerektiğinin altını çizen Baydemir, “Konut hakkı çerçevesinde yurttaşa böyle konut verelim” dedi. Bu projeden siyasi partilerin ve hükümetin dersler çıkarabileceğini ifade eden Baydemir, istenirse projenin detaylarını herkesle paylaşabileceklerini söyledi. Baydemir, içinde sosyologların da bulunduğu bir ekibin sosyal konut alanında bir bürosunun olacağını ve çalışmalarını sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Birçok aile heyecandan sabaha kadar uyuyamadığını ifade ederken, Diyarbakır 3. Noteri Davut Şimşek huzurunda kura çekimi yapıldı. Baydemir, ilk olarak Suzan Turan'ın adını çekti. Turan da F Blok, Kat 1 ve 4 numaradaki dairesinin isminin yazılı olduğu kurayı çekti. Salonu dolduran 72 aile kendilerine düşen evin çekilişine katıldı. Pek çok aile de kurayı çocuklarına çektirdi.

HABERE YORUM KAT