1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir Engellileri unutmadı
Büyükşehir Engellileri unutmadı

Büyükşehir Engellileri unutmadı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, 2009-2013 yılları arasında bin 145 engelliye kurs verdi.

A+A-
Engellilerin, engellilik nedenlerinin ortadan kaldırılması, gerekli önlemlerin alınması, ekonomik, toplumsal, kültürel, mesleki ve sportif bakımdan geliştirilmesi, sağlık ve eğitim düzeylerinin yükseltilmesi  amacıyla çalışma yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, 2009'da 80, 2010'da 206, 2011'de 226, 2012'de 192 ve 2013'te 441 kişiye kurs verdi.
 
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Koordinatörü Ramazan Serim, öncelikle engellerin evden çıkmalarını sağladıklarını belirterek, özel dizayn edilmmiş araçlarla engellileri merkeze getirdiklerini bildirdi.
 
 Engellilerin sadece meslek öğrenmediğini çalışmalarımız sonucunda özgüvenlerini kazanıp, toplumun içine girdiklerini kaydeden Serim, şöyle konuştu:
 
"Ayrıca burada rehberlik ve danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Onlara haklarını anlatıyoruz. Kurumlara yönlendiriyoruz. Sorunları olduğu zaman onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Engellilerimizin maddi, manevi, psikolojik ve ailevi sorunlarıyla da ilgileniyoruz. Fiziksel engelli olan ve dikkatini toplayamayan engellilerimiz var. Onlara yönelik yaptığımız çalışmalar çok faydalı oldu. Bunlar ipi boncuktan geçirmekte güçlük çekerken, yani dikkatlerini vermezlerken yaptığımız çalışmayla dikkatlerini topluyor ve o ipi boncuktan geçiriyorlar."
 
-"Kurslarımıza büyük talepler oluyor"
 
Engellilerin istihdam edilmesi için halk eğitim merkeziyle ortak hareket ettiklerini belirten Serim, “İstihdamın sağlanması için engellilerimizin elinde sertifikası olması gerekiyor. Bu sertifikalar istihdamda kolaylık sağlıyor. Atölyelerimizde resmi sertifikalı kurslar da veriliyor. Bazen kurslarımıza büyük talepler oluyor. Ama eğitimin iyi ve verimli olması için biz sayıyı az tutmak zorunda kalıyoruz. 50'yi geçen atölye çalışmalarını düzenlemiyoruz. Yani ful kapasiteyle çalışıyoruz. Ancak herkese yetişemiyoruz. Geçen yıl Engeli Kamu Personel Sınavının yapıldığını ve bu sınava 25 engelliyi hazırladık.25 kişiden 15'şi işe girdi" dedi.

HABERE YORUM KAT