1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir Belediyesi 952 bin çiçek ve ağaç üretti
Büyükşehir Belediyesi 952 bin çiçek ve ağaç üretti

Büyükşehir Belediyesi 952 bin çiçek ve ağaç üretti

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 952 bin 500 adet çiçek, ağaç, bitki ve çalı üreterek, kentin muhtelif alanlarına dikti.

A+A-

Diyarbakır menekşesini üreten, gül fideleri yetiştiren, tıbbi bitkilerle ilgili araştırma yapmaya ve üretime devam eden belediye, yaptığı çalışmalarla çiçek ve ağaç ithalinin önüne geçti. 


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Fidanlık Şube Müdürlüğü’nün çalışmalarını yürüttüğü Seyrantepe’deki Fidanlık Alanı’nda bu yıl 45 bin adet lale, 520 bin adet yazlık mevsimlik, 320 bin adet kışlık mevsimlik, 20 bin adet gül fidesi, 20 bin adet çalı, 25 bin adet ağaç ve 2 bin 500 hiro bitkisi üretildi. Üretilen 952 bin 500 adet çiçek, ağaç, çalı ve bitkiler deneme aşamalarından geçirildikten sonra kentteki kavşak ve refüjlerde kullanıldı.

Diyarbakır ve bölgeye özgü çiçek, bitki ve ağaçların tohumları doğal ortamlarından alınıp, bu alanda kurutma, poşetleme aşamalarından geçirildi, üretim tavalarına konularak kullanıma hazır hale getirildi. Seralara yazlık kışlık mevsimlik çiçekler ekildi, çiçekler yeşerdikten sonra poşetlenerek sahada kullanıldı. Böylece mevsimlik çiçeklerin ve ağaçların dışarıdan ithal edilmesinin önüne geçildi.

“FİDANLIK ALANI KENTİN MUTFAĞI”


30 dönümlük fidanlık alanını kentin mutfağı olarak değerlendiren Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samed Uçaman, alanın bir kısmının sera bir kısmının da üretim tavaları olarak kullanıldığını söyledi. Farklı bitkilerin getirilip, alanda adaptasyon denemesi yapıldığını, olumlu sonuç alınması halinde kentte kullandığını belirten Uçaman, “Bu yıl özellikle üzerinde durduğumuz kentin endemik bitkisi olan hiroları değerlendirdik. Sahada denemelerimiz olumlu geçti. Bundan sonra yazlık mevsimlik çiçek olarak hiroları da değerlendireceğiz” dedi.


İlkbaharda 45 bin adet ters lale diktiklerini kaydeden Uçaman, Fidanlık Alanı’ndaki seralarda 520 bin adet yazlık mevsimlik çiçek, 320 bin adet kışlık mevsimlik çiçek ürettiklerini, bunun 170 bin adedini dikmek için hazırladıklarını, geri kalanların ise tavalarda ve poşete alınma aşamasında olduğunu, adaptasyon ve dinlenme süreleri tamamladıktan sonra dikildiğini vurguladı.

“ÜRETİM DOĞAL TOHUMLARLA YAPILIYOR”


Peyzaj bitkileri olarak çınar, dişbudak, teşbih ağacı, mavi servi, İran çamı ve benzeri bitkileri fidanlık alanında tohumdan üretimle sağladıklarını anlatan Uçaman, tüm bu çalışmaları sadece Diyarbakır için yapmadıklarını, ilçe belediyeler ve bölgedeki diğer belediyelere de bu hizmetleri sağladıklarına dikkat çekti. Fıstık, badem ve ceviz fidelerini de üretmeye başladıklarına dikkat çeken Uçaman, kentin park ve yeşil alanlarındaki mevsimlik çiçek, ağaç, çalı ve bitki ihtiyacının Fidanlık Alanı’nda üretilen ürünlerle karşılandığını, böylece belediye bütçesinden tasarruf ettiklerini kaydetti.


(MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler