1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyükşehir Başkanvekili İpek'e ziyaret
Büyükşehir Başkanvekili İpek'e ziyaret

Büyükşehir Başkanvekili İpek'e ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek Fransa`da katledilen üç Kürt kadın diplomatın faillerinin bulunması için çağrıda bulunarak, Kürt kadınlarının bu olay nedeniyle Fransa`ya karşı güvenini yitirdiğini belirtti.

A+A-

Fransa Büyükelçiliği'nin düzenlediği kadına yönelik şiddet konulu seminer dolayısıyla Diyarbakır'da bulunan Rennes Belediyesi Uluslar arası İlişkilerden Sorumlu Başkanvekili Roselyne Lefrançois ile Rennes Eski Baro Başkanı Maryvonne Lozachmeu  Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek'i ziyaret etti.

Rennes Belediyesi Başkanvekili Roselyne Lefrançois, Diyarbakır ve Rennes arasında hem çok derinlikli hem de sürdürülebilir bir ilişki olduğuna dikkat çekerek, Diyarbakır'a her gelişlerinde duygu dolu anlar yaşadıklarını ifade etti. Kadın özgürlüğü için oluşturulan ormandaki fidan dikimine katılan Lefrançois "Bugün hem geçmişteki anıları tekrarladık hem de geleceğe dair perspektifleri oluşturma şansı bulduk. Oradaki kadınlardan çok etkilendik. Bu mücadelede her zaman sizlerin yanında olduğumuzu bilmenizi istiyorum" dedi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan "kadın birimi"nin Türkiye'de örnek bir model olduğunu belirterek, İpek'i kutlayan Lefrançois, bunun çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğini "Avrupa ve Kadın" temasıyla kutlayacaklarını ve etkinliklere Diyarbakır'dan kadın ve eşitlik kapsamında bir temsilcinin katılmasını beklediklerini söyledi. Lafrançois ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Rennes arasında ortak projelere imza atmak istediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İpek ise Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinde gelmiş olduğu aşamayı anlatarak, "Düne kadar evinden çıkamayan kadınlar bugün en ön saflarda yerlerini alıyor" diye konuştu.  Diyarbakır ve Rennes kardeşliğini oldukça anlamlı bulduklarını belirten İpek, zaman kısıtlılığı nedeniyle ortak projelerin yeni dönemde yapılmasının uygun olduğunu söyledi. Fransa'da üç Kürt kadın diplomatın öldürüldüğünü anımsatan İpek, olaya siyasi ve çıkar ilişkileriyle yaklaşılması nedeniyle faillerin halen bulunamadığı için Kürt kadınlarının Fransa'ya karşı güven bunalımı yaşadığını bildirdi. İpek, "Bu yara Kürt kadınlarında hiçbir zaman kapanmayacak" şeklinde konuştu.

Kadın bakış açısını yansıtacağız

Kadın biriminin BDP modelinde olduğunu belirten İpek, her alana kadın bakış açısının yansıtılması için kurulduğunu ifade etti. 2014 yerel seçimlerinin ardından tüm belediyelerde eşbaşkanlık sistemini uygulayacaklarını aktaran İpek, böylece kota uygulamasına ihtiyaç kalmayacağını vurguladı. "Kadınlar artık kendileriyle ilgili kararları kendileri verecek. Bir özgüven oluştu. Biz doğru bulduğumuz modeli uygulayacağız. Eşit temsiliyet olacak" dedi.

Ziyaretin ardından Lafronçois İpek'e Rennes'in tanıtıldığı bir kitap hediye etti.

HABERE YORUM KAT