1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Büyük ikramiye çıkana büyük vergi
Büyük ikramiye çıkana büyük vergi

Büyük ikramiye çıkana büyük vergi

10. Kalkınma Planı çerçevesinde oluşturulan Özel İhtisas Komisyonu, şans oyunlarında çıkan ikramiyeler üzerindeki vergi yükünün yüksek miktarda arttırılmasını önerdi.

A+A-
Milli Piyango özelleştirmesinin tamamlanmasının ardından 10. Kalkınma Planı çerçevesinde oluşturulan Özel İhtisas Komisyonu ikramiyeler üzerindeki vergi yükünün arttırılmasını önerdi.
 
Komisyon raporunda, tasarrufların artırılmasına yönelik olarak şans oyunları, yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyeler üzerinden artan oranlı veraset ve intikal vergisi alınma seçeneğinin değerlendirilmesi önerildi.
 
İKRAMİYESİNİ HEMEN ALANA BÜYÜK VERGİ
 
"Örneğin, ikramiyeyi hemen çekenler için vergi oranı yüzde 25 olarak uygulanırken, ikramiye tutarının en az yüzde 80'ini 1 yıl ve daha fazla süreli mevduat hesabı veya yatırım fonu gibi yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih edenler için daha düşük vergi oranı öngörülmelidir. Bu sayede daha yüksek oranlı vergilemeden kaçmak isteyen özel kesim tasarrufları Mali sistem içine çekilmiş olacaktır.
 
YARIŞ ATLARINA ÖTV
 
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çekilişlerden kazanılan ikramiyeler, idarenin özel kanunu gereği veraset ve intikal vergisinden istisna edilmiştir. Yapılacak düzenleme ile söz konusu çekilişlerden kaynaklanan ikramiyeler de veraset ve intikal vergisine tâbi tutulmalıdır" denildi. Raporda ayrıca yarış atlarında kullanılan malzemelere, solaryuma Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanması istedildi.

HABERE YORUM KAT