1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büyük bir yatırım ihtiyacı var
Büyük bir yatırım ihtiyacı var

Büyük bir yatırım ihtiyacı var

Vali Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'a elektrik için uzun yıllar altyapı yatırımının yapılmadığını belirterek, “Bu durum kesintileri tetikliyor. Diyarbakır'ın elektrik için altyapıya yatırımına ihtiyacı var” dedi.

A+A-
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Yenigün'ü ziyaret etti. Gazetemize açıklamalarda bulunan Kıraç, “çözüm süreci”nin iyi gittiğini belirterek, Türkiye'de ilk defa bir yılın ölümsüz geçtiğine dikkat çekti. 2014 yılında da belirlenen programların uygulanması ile sürecin daha iyi ilerleyeceğini ve güzel şeyler olacağını vurgulayan Kıraç, “Normalleşen bir ülkede artık farklı şeyler konuşulmalı. Eğitim, sağlık, sanayi nasıl kalkındırılır gibi şeyler konuşulmalı, bunlar üzerine çalışmalar yapılmalı. Umarız 2014 süreci kalıcı hale getirir. Çünkü vatandaş artık huzur istiyor” dedi.
 
'Alt yapı kaldırmıyor'
 
Diyarbakır'da yaşanan elektrik sorununa dikkat çeken Kıraç, “Elektrik özelleşti ancak uzun yıllar altyapı yatırımı yapılmamıştı. Son zamanlarda da arızalar arttı çünkü kullanılan enerjinin geçen aylara göre artış göstermesi nedeniyle altyapı bunu kaldırmamaya başladı. Konuyla ilgili görüşmeler yaptık. Bize düzenli kesinti yapmadıklarını söylediler. Kayıp kaçağın etkisine dikkat çektiler. Ancak ne olursa olsun programlı kesinti yapılamaz. 3-5 ev kaçak elektrik kullanıyorsa bütün mahallenin enerjisi kesilemez. Ancak elektrik için Diyarbakır'a altyapı lazım. Büyük bir yatırım ihtiyacı var” diye konuştu.
 
'Kentte suç oranı düştü'
 
Kentteki uyuşturucu sorununa da işaret eden Kıraç, şunları kaydetti:
 
“İnsanlar namuslu iş yapsınlar diye sürekli çağrıda bulunuyoruz. Devlet en büyük problemlerden biri olarak 'işsizliği' görüyor ve bu yönde çeşitli çalışmalar yapılıyor. İş-kur üzerinden projeler geliştiriliyor ve saire… Vatandaşın faydalı işlerde çalışmalarını istiyoruz. Uyuşturucu ile mücadele insanlık görevidir. Bunun da sonuna kadar gideceğiz. Ülkenin kalkınması ile ilgili tek taraflı başarı olmaz. Barış süreci belirli bir aşamaya geldikten sonra altyapıyı, sağlığı, eğitim, turizmi geliştirmemiz lazım. Bunlarla insanlara istihdam alanları yaratmamız lazım. Süreç başladığındandır Diyarbakır kapkaç ve organize suçlarda ciddi oranlarda düşüş yaşandı.”
 
'Diyarbakır bir dünya şehridir'
 
Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Kıraç, bu konudaki çalışmaların halen belli bir noktaya gelmediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu da Diyarbakır'ın en önemli problemlerinden biridir. Yaklaşık 30 bin konutun dönüştürülmesi gerekmektedir. Seçimlerden sonra bu konuda ciddi bir hamle yapmamız lazım. Bu konuda daha hassas davranmalıyız. Diyarbakır'da bunu rahatlıkla yapabilecek potansiyel var. Kentsel dönüşümü döndürebilecek zenginlik var. Diyarbakır bir dünya şehridir ve tüm potansiyelini kullanmasını istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT