1. HABERLER

  2. VEFAT-TAZİYE

  3. Bütçenin yüzde 35’i okula
Bütçenin yüzde 35’i okula

Bütçenin yüzde 35’i okula

Çocuğunu okutan aileler üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, ailelerin bütçesinin yüzde 35’i eğitim harcamalarına gidiyor.

A+A-

Çocuğunu devlet okuluna gönderen bir ailenin yıllık asgari eğitim harcaması 3 bin 132 TL olarak hesaplanırken, özel okulu tercih edenlerin yıllık eğitim harcaması 11 bin 712 TL olarak hesaplandı.
 
Bir araştırma şirketinin yaptığı “Okul Tercihleri” araştırmasına göre veliler, çocuklarının gidecekleri okulları referansa ve tavsiyeye göre seçiyor ve okulun tam gün olmasına dikkat ediyor. Aileler, okul alışverişinde uygun fiyatlı mağazaları seçiyor ve kaliteye önem verdiklerini belirtiyor. En fazla kitap ve defterlere para ödediklerini belirten veliler, okul malzemeleri hakkında yapılan kanserojen haberlerini de yakından takip ettiklerini gösteriyor. 2 bin 852 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada ailelerin okul alışverişi ayırdıkları bütçenin fazlalığını ortaya koydu.


En önemli harcama kalem, kitap ve defterler
 

Araştırmada, velilerin alışveriş bütçesinin yüzde 35’ni kitap ve defterlere harcadığı ortaya çıkarken, çocuklarını özel okula gönderen ailelerin ayırdıkları yıllık eğitim bütçesi 11 bin 712 TL olarak hesaplanıyor. Devlet okuluna gönderenlerin ortalama bütçesi ise 3 bin 132 TL’yi buluyor.  Ailelerin yüzde 80’i çocuğunu devlet okuluna gönderdiğini belirtirken, yüzde 19’u özel okul, yüzde 1’i ise vakıf okuluna gönderdiğini belirtiyor.  Ankete katılan veliler, okul alışverişi bütçelerinin en önemli harcama kaleminin kitap ve defterler oluşturuyor. Veliler okula ayrılan bütçelerinin yüzde 35’ini kitap ve defterlere, yüzde 27’sini üniformalara, yüzde 23’ünü ayakkabıya ve yüzde 15’ini çantaya harcıyor.

Ailelerin yüzde 23’ü alışverişi çocuğuna sormuyor


Yapılan araştırmada, ailelerin yüzde 67’si okul alışverişlerini uygun fiyatlı mağazalardan yapmaktan yana. Bu oranı yüzde 46 ile AVM içindeki mağazalar takip ediyor. Katılımcıların yüzde 29’u alışverişlerini zincir marketlerden, yüzde 24’ü yurt içindeki internet sitelerinden yüzde 5’i ise yurt dışındaki sitelerden yapıyor. Ailelerin yüzde 73’ü alışveriş yapılacak mağazaya çocuklarıyla birlikte giderek karar verdiklerini ifade ederken, yüzde 23’ü çocuklarına sormadan kendi karar verdiğini belirtiyor. Ailelerin yüzde 4’ü de ise alışveriş yapılacak yere çocuğun tek başına giderek karar verdiğini ifade ediyor.
 

Alışverişte reklamlar etkili


Ayrıca yapılan okul alışverişinde katılımcıların yüzde 60’ı çocuğun beğenisine, yüzde 58’i ürünün fiyatına, yüzde 41’i ise ürünün markasına göre ürün almaya karar verdiğini belirtiyor. Alışverişlerinde reklamların etkisi sorulan katılımcıların yüzde 28’i satın alacağı ürünleri reklamlara göre seçtiğini, yüzde 34’ü reklamları izlediğini ancak kararlarını etkilemediğini, yüzde 38’i ise reklamları takip etmediğini ifade ediyor. Ailelerin yakından takip ettiği bir diğer konu ise okul malzemeleri hakkında yapılan kanserojen haberleri oluyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler