1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Burun Estetiği Operasyonları
Burun Estetiği Operasyonları

Burun Estetiği Operasyonları

Burun estetiği operasyonlarını kısaca burnu yeniden şekillendirmek olarak tabir edebiliriz

A+A-

operasyonlarını kısaca burnu yeniden şekillendirmek olarak tabir edebiliriz. Burun ameliyatları ile burnu kaldırma, indirme, küçültme vb. estetik işlemler yapılmakta ayrıca nefes alma gibi bir takım burun içi problemleri de çözüme kavuşturulmaktadır. Operasyon esnasında genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Ameliyatlarda süre hastanın durumuna göre değişmekle beraber genellikle 3-4 saat kadar sürmektedir. Ameliyat olan hastalarımız genellikle aynı gün veya ameliyatı takip eden gün içerisinde evlerine gidebilmektedirler. Bu tür estetik operasyonlarda doktorunuz ile iletişiminiz çok önemlidir. Doktorunuz ile olan iletişiminiz ne kadar açık olursa operasyonun başarılı olma şansı o kadar artmaktadır. Burun estetiği ameliyatları şayet estetik nedenler ile yapılıyorsa genelde sigorta poliçelerinin çoğu bu tedaviyi karşılamamaktadır. Nefes almada zorluk veya kaza sonrasında bozulan burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan estetik operasyonlarında ise sigortalar masrafları karşılamaktadır.

Ameliyat Sonrasında Yaşanabilecek Komplikasyonlar

Ameliyatı yapacak olan plastik cerrahınız konusunda ne kadar uzman ve deneyimli ise ameliyatta başarı şansı o kadar artmaktadır. Buna rağmen unutulmaması gereken her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu tür estetik operasyonlarda da bir takım risklerin bulunduğudur. Ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonları enfeksiyonlar, burun kanamaları, anastezi sonrasında oluşabilecek bir takım rahatsızlıklar olarak sıralayabiliriz. Op. Dr. Bekir Sivriameliyatlarında hastalarda gözle görülür bir iz kalmamaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Tavsiyeler

  • Ameliyat sonrasındaki ilk zamanlarda özellikle burnunuza konulan tamponlar sizi rahatsız edebilir. Size tavsiyemiz bu gibi durumlarda biraz sabırlı olmanız ve tamponlarınıza kesinlikle dokunmamanızdır. Doktorunuz zamanı geldiğinde tamponları çıkartacaktır.
  • Bu süreçte soğuk gıdalardan uzak durmalı, yumuşak gıdalar tercih edilmeli ve sıvı alımına dikkat etmeniz önerilmektedir.
  • Ağrılarınızı azaltmak için kesinlikle aspirin kullanmayın. Yalnızca Op. Dr. plastik cerrahınızın önerdiği ilaçları kullanmanız komplikasyonların görülme oranını azaltmakta ve iyileşme sürecinizi hızlandırmakta olduğunu unutmamalısınız.
  • Uyurken başınızı yüksekte tutmaya çalışın. Başınızı yüksekte tutmanız şişlik ve morluklarınızın daha az görülmesine sebep olacaktır.
  • Dişlerinizi yumuşak uçlu diş fırçası ile fırçalayınız.
  • İki ay boyunca gerekmedikçe güneşe çıkmamanız tavsiye edilir.
  • Burnunuzdaki hissizlik ve uyuşmalar konusunda endişelenmeyin. Bunlar burun estetiği operasyonlarının normal belirtilerdir. 

HABERE YORUM KAT