1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büro Memurları Sendikası'ndan çağrı
Büro Memurları Sendikası'ndan çağrı

Büro Memurları Sendikası'ndan çağrı

Büro Memurları Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş, Diyarbakır Valiliği'nin bünyesinde bulundurduğu boş kadroları ilan etmediğini belirterek, boş olan kadroların bir an önce ilana çıkması gerektiğini belirtti.

A+A-
İçişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında boş bulunan unvanlı kadrolar için 2015 yılı içerisinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılmasına 29/12/2014 tarihli Bakan Onayı ile karar verildiğini belirten Büro Memurları Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş, ”Diyarbakır Valiliği resmi internet sayfasında ilan edilen kadrolar arasında Diyarbakır Valiliğine ait boş bulunan 1 adet İl basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 4 Adet Şube Müdürlüğü, 1 Adet 112 Acil Çağrı  Merkezi Müdürlükleri boş olmasına rağmen Diyarbakır Valiliği bu kadroları ilan etmemiştir. Oysa diğer iller boş olan kadroları ilan etmişlerdir” dedi.
 
İçişleri Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğine göre münhal olan kadroların Personel Genel Müdürlüğü tarafından açıklanması gerektiğini de savunan Büro Memurları Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş, “Bu yetkiyi Valilere bırakılması tamamen yanlış bir uygulamadır. Bu kadrolarla ilgili örnek verirsek yazımızın ekin de olduğu gibi Van, Mardin, Adıyaman ve diğer illerimizde münhal bulunan kadroları ilan etmiş iken Diyarbakır Valiliğinde boş bulunan kadroları ilan etmemeleri düşündürücüdür.
 
 
Aynı zaman kendi mahiyetinde çalışanlara haksızlık etmiştir. Bununla birlikte 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 3. Maddesinin B ve C bentlerinde yer alan “kariyer” ve “Liyakat” ilkelerine Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik ilkelerine aykırılık ve haksızlık teşkil etmektedir. Söz konusu boş bulunan kadroların ilan edilmeyerek Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği sınavı kapsamı dışında tutulması sınavda daha çok kişinin başvurmayacağı, dolayısıyla rekabetin sağlanamayacağı ve sınavdan beklenen verimin alınamayacağı gibi İlimizde sınavı kazanacak olan memurlar kendi memleketinde başka illere gitmek zorunda kalacaklar.
 
Buda ilimizde çalışanlara yapılacak en büyük haksızlık olup, adalet ilkesine aykırıdır. Ne yazık ki İlimizde halen bu haksızların yaşanması halkımızı ve memurları derinden üzmüştür. Ayrıca İçişleri Bakanlığı olarak ülkemiz genelinde Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü kadroları kapatmışlardır. Bu kadroların açıklanmamasının kanuni bir dayanağı var mıdır?  Varsa gerekçeniz nedir? Valilik bu kadroları niçin gizlemiştir? İlan etmemiştir” diye konuştu.
 
 
Diyarbakır Valisi'nin randevu taleplerini geri çevirdiğini de dile getiren Alaş, “Yapılan tüm bu haksızlıklara karşı İl Valimizde ve ilgili Vali Yardımcısında  Memur-Sen olarak Randevu talep ettik. Ülkemizin en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan Memur-Sen'e Valilik randevu vermemişlerdir. Ancak Memur-Sen olarak Büro memur-Sen olarak bu konunun ve bu haksızlığın karşısında susmayacağız. Burada Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, İçişleri Bakanımıza ve Valimize sesleniyoruz. Diyoruz ki bu seçim arifesinde  en kısa zamanda bu haksızlığın giderilmesini talep ediyoruz.
 
 
İlimiz Diyarbakır'da boş olan kadroları diğer illerde olduğu gibi Valiliğinizce münhal olan kadroların ilan edilmesini istiyoruz. Boş kadroların ilan edilmemesi halinde konuyu bağımsız yargıya  intikal ettirileceğinin bilinmesini istiyoruz” dedi.
 
(Diyarinsesi.org YA MY)

HABERE YORUM KAT