1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Büro Memur-Sen'den adil ücret açıklaması
Büro Memur-Sen'den adil ücret açıklaması

Büro Memur-Sen'den adil ücret açıklaması

DİYARBAKIR- Büro Memur-Sen Diyarbakır Şubesi, adliye çalışanlarının sorunlarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Diyarbakır Adliye Sarayı önünde toplanan kalabalık adına açıklamayı Büro Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş okudu. Herkese adalet dağıtan adliyelerde, kendi çalışanlarına adalet dağıtılmadığını belirten Alaş, kamu görevlileri hakkında çıkartılan yasaların çoğu zaman çalışanların aleyhine hükümler taşıdığını kaydetti.

Alaş, sistemin bu şekilde işlemeye devam etmesi durumunda ülke ekonomisinin istenen refah düzeyine ulaşamayacağını ileri sürerek, Adalet Bakanlığı'nda mahkumların sorunları için bir günde yasa çıkartıldığını, 80 bin adliye çalışanının sorunları için yıllardır hiçbir çaba harcanmadığını söyledi. Son bir yılda doğalgaz, elektrik ve akaryakıta yüzde 30 civarında zam yapıldığını belirten Alaş, bu zamlara paralel olarak çalışanların durumunun düşünülmediğini açıkladı. Alaş, taleplerini şöyle açıkladı:

“Tüm adalet çalışanlarına insan onuruna, haysiyetine yakışır bir ücret verilmelidir. Nöbet ve havuz paraları geri ödenmelidir. Yol yardımları kaldırılmamalı ve tüm ülke geneline yayılmalıdır. 4/C'li olarak adliyelerde çalışanlar kadroya alınmalıdır. 4 Haziran 2011 tarihinden sonra göreve başladığı için kadro alamayan 4B'liler kadroya alınmalıdır. Döner sermaye oluşturularak UYAP ve SMS gelirlerinden pay verilmelidir".

Açıklamanın ardından kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı.