1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Burhan Eşer Başkan Yakut'u unutmadı
Burhan Eşer Başkan Yakut'u unutmadı

Burhan Eşer Başkan Yakut'u unutmadı

Eskişehirspor'dan ayrıldıktan sonra devre arası tatilini de fırsat bilerek memleketi Diyarbakır'a gelen Burhan Eşer, Diyarbakırspor Eski Başkanı Dr. Abdurrahman Yakut ve Eski Menajer İsmet Yılmaz'a üzerinde isminin yazılı olduğu kentin plakasını simgeleye

A+A-

Diyarbakırspor Eski Başkanı Dr Abdurrahman Yakut,”Diyarbakırspor'a para kazandıran ender futbolculardan olan Burhan'ın çok daha uzun yıllar Süper Lig'de bizi temsil edeceğini düşünüyorum.” dedi.
 
MERSİN İDMANYURDU İLE ANLAŞTI
 .
Bir çok kulüpten teklifler alan Burhan Eşer'in Spor Toto Süper Lig takımlarından Mersin İdmanyurdu ile satış opsiyonlu olarak kiralık anlaşma sağladığı öğrenildi.

Burhan, ”Basında yazıldığı gibi kimseyle kavgam veya sorunum olmadı. Beni bilenler bilir,kavgacı bir yapım yok zaten. Eskişehir bir futbol şehri. Halkını,camiasını ve taraftarını çok sevdim. Ancak ben oynayabileceğim bir takıma gitmek için ayrılmak istedim." dedi

Mersin'e gelmeyi kendisinin de çok istediğini söyledi. Mersin İdmanyurdu'nun takım olarak şanssız bir ilk yarı yaşadığını anlatan Eşer, şöyle devam etti:
''Başkanın bu transferde çok emeği oldu. Ben de burayı çok istedim. Çünkü benim hedeflerim var. Eskişehir'de oynamadığım sürede, düzenli forma şansı bulamadığım için birtakım sıkıntılar yaşadım. Bunun üzerine oturup, transfer tekliflerini değerlendirdik. Mersin İdmanyurdu'nun bize daha hayırlı olacağını düşündük. Buraya katkı yapmak için geldim. Hem ben hem de diğer arkadaşlarımla Mersin'i layık olduğu yere getireceğiz.''
Eşer, başka kulüplerden de teklif almasına rağmen Mersin'i neden tercih ettiği yönündeki soruyu, ''Mersin'de samimi bir ortam gördüğüm için tercih ettim. Şehir olarak, taraftar olarak burayı seviyorum. Zaten Mersin'e daha önceden de sempatim vardı. Tercihim bu yüzden kolay oldu'' diye yanıtladı.
 
'DİYAR'A ÇOK ŞEY BORÇLUYUM'
 
Diyarbakırspor'un durumuna da çok üzüldüğünü anlatan Burhan,Abdurrahman Yakut ve İsmet Yılmaz'ın en zor zamanlarında desteğini gördüğü için bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti. Burhan,”Diyarbakırspor'un bende emeği çok var. Burada profesyonel oldum,hem Süper Lig hem Bank Asya'da oynadım. Tabi Yenişehir Belediyespor'dan beni Diyarbakırspor'a gönderen Süleyman Şenci hocamın emeğini asla inkar edemem. Daha sonra bir çok insanın desteğini gördüm. Bunların başında Abdurrahman Yakut ve İsmet Yılmaz geliyor. Bana her zaman destek oldular. Abdurrahman Yakut bana göre takımı Süper Lig'e çıkardıktan sonra bırakmamalıydı. Diyarbakırspor'a çok üzülüyorum. Ama inanıyorum ki bu efsane bir gün yine dönecek .” diye konuştu.
 
'DİYARBAKIR'IN ÖNEMLİ DEĞERİDİR'
 
Abdurrahman Yakut da Burhan'ın hem efendiliği hem de futbolculuğu ile Diyarbakır'ın yetiştirdiği bir değer olduğunun altını çizerek uzun yıllar daha Süper Lig'de oynayacağına inandığını söyledi. Yakut,”Benim Burhan'la ilgili ilginç bir anım var. 2006-2007 sezonu başı Diyarbakırspor'da kriz vardı. Takım Bank Asya'ya düşmüş ve yönetimsiz kalmıştı. İsmet Yılmaz beni aradı ve Burhan için Süper Lig'den teklifler olduğunu ,takımda kalması için araya girmemi istedi. Ben de kendisini aradım ve beni kırmadı,onca teklife rağmen kaldı. Sonraki sezon Gençlerbirliği'ne gitti,o zaman da kulübe 650 bin TL para kazandırdı. Diyarbakırspor bu parayla transfer yaptı. Burhan,hem Diyarbakırspor'a kazandırdığı para hem de efendiliği ve gittiği takımlardaki başarısıyla Diyarbakır'ın bir değeridir. İnanıyorum ki onu uzun yıllar daha gururla izleyeceğiz.” dedi.
 
ESKİŞEHİRSPOR'A ÖVGÜLER DİZDİ

 
Burhan'ın ayrıldığı Eskişehirspor'a da mesaj gönderen Yakut,Kırmızı-Siyahlı camia ve Başkan Halil Ünal'ı övdü. Yakut,”Eskişehirspor'la 2007-2008'de rakiptik. Bizi Play-Off'ta penaltılarla eleyerek çıktılar. Sonraki sezon Halil Ünal başkan bize transferlerde kolaylıklar sağladı. İlişkilerimiz her zaman çok iyi oldu. Benim de iyi bir dostumdur. Şu an kulüpler birliği başkanlığını başarıyla yapıyor. Eskişehirspor'un geldiği nokta gurur vericidir Anadolu futbolu adına.Avrupa'ya gitmelerini ve bu çıkışlarının tüm Anadolu kulüplerine örnek teşkil etmesini dilerim.” ifadelerini kullandı.