1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Burayı ne zaman temizleyeceksiniz?'
'Burayı ne zaman temizleyeceksiniz?'

'Burayı ne zaman temizleyeceksiniz?'

Yaralarını saran Sur’da yağan yağmurla birlikte çöken harabe yapılar sokakları çamur deryasına çevirdi.

A+A-

Belediyeye başvurmalarına rağmen temizlenmediğini kaydeden yurttaşlar, sokağın bir an önce temizlenmesini istiyor.
4 gün boyunca sokağa çıkma yasağının olduğu ve harabeye dönen tarihi Sur İlçesi’nde yurttaşlar yaralarını sarıyor.

Evlerinin önlerini temizleyen yurttaşlar, evlerini de onarırken, taşınanlar ise evlerine geri dönmeye başladı. Yurttaşlar, belediyenin ağır çalışmasından şikayetçi olurken, Fatih Paşa Mahallesi’nde çamur deryasına dönen bir sokakta mağdur olan yurttaşlar sokağın bir an önce temizlenmesini istiyor.


Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından meydana gelen olaylarla harabeye dönen evler ve iş yerlerinde onarım çalışmaları başladı. Esnaf camlarını ve duvarlarını onarırken, evlerde de onarım çalışmaları başladı. Neredeyse onarılamayacak durumda olan evlerde ise yurttaşlar destek bekliyor. Hasarın yoğun olduğu Fatih Paşa Mahallesi Kurşunlu Camisi civarında bazı evler delik deşik olurken, söz konusu hasarın onarımı büyük maliyet gerektirdiği için yoksul vatandaş onarımı yapamıyor ve destek bekliyor. Olaylarla birlikte ilçeden geçici olarak taşınan ve evleri hasar görmeyen yurttaşlar da evlerine geri döndü. Belediye tarafından ilçede başlatılan hasar tespit çalışmaları ise nerdeyse gece saatlerine kadar devam ederken, çalışanlar ev ev dolaşarak hasar gören evleri tespit ediyor.
 
Sokaklar çamur deryası


Savaştan çıkmış görüntüsü veren ilçenin mahallelerinde kış mevsiminin yaklaşması ve yağışların başlaması ile yurttaşların mağduriyeti de arttı. Fatih Paşa Mahallesi Kurşunlu Camisi’nin hemen arkasında bulunan sokaktan yer alan harabe bir yapı yağan yoğun yağmur ile çöktü. Tüm toprağın kaydığı ve yağmurla birlikte çamur deryasına dönene sokakta oturan yurttaşlar ve esnaf, sokağın temizlenmesi için belediyeye dilekçe verdiklerini, ancak tek sefer toprağın çıkarıldığını ve bir daha kimsenin gelmediğini söyleyerek çamur içinde yaşadıklarını söyledi.

Sokakta yürüyemediklerini ve çocuklarının dışarı çıkamadığını söyleyen mahallesi sakinleri, çamurun olduğu gibi evin içine kadar geldiğini kaydetti. Yurttaşlar belediye yetkililerine seslenerek bir an önce sokağın temizlenmesini istedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler