1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Buran'dan iddialara cevap
Buran'dan iddialara cevap

Buran'dan iddialara cevap

DİYARBAKIR - Hür Dava partisi (HÜDA-PAR) Diyarbakır'ın Ergani İlçe Başkanı M. Emin Buran, siyasi hareketlerinin IŞİD ile aynı çizgide olduğu iddialarını yalanladı.

A+A-

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Buran, bazı kesimlerin siyasi hareketlerinin IŞİD ile aynı çizgide olduğu iddialarını kara propaganda olarak değerlendirdi.

Buran, "Biz İslami referansı olan bir siyasi partiyiz. Özellikle bazı Kürt ulusalcı çevreler siyasi hareketimizi toplum önünde yıpratmaya yönelik kara propaganda yapıyorlar. IŞİD İslam hukukunu çiğniyor. Dolaysıyla onlarla aynı çizgide olmamız mümkün değildir" dedi.

IŞİD denilen yapının İslam adına hareket ettiğini söylediğini, ancak pek çok gayri İslami eylemlere imza attıklarını belirten Buran, "Partimize yönelik ortaya atılan 'destekliyorlar' gibi iddialar asılsız iddialardır. Partimize isnat edilen bu saçma yaftalar tamamıyla bazı Kürt ulusalcı kesimlerin kara propagandasıdır" diye konuştu.

"İSLAM HUKUKUNU ÇİĞNİYORLAR"

IŞİD'in Sincar bölgesindeki Yezidileri hedef alan saldırılarını eleştiren Buran, "Kürdistan'a ve peşmergeye yönelik saldırılar hatadır. Senin dininden olmayan insanları sırf senin gibi düşünmedikleri için öldüremezsin. İslam hukuku buna karşı çıkar.

Biz HÜDA-PAR olarak, zulüm kimden gelirse gelsin zulme karşı olduğumuzu ve mazlum olan halk hangi dine mensup olursa olsun mazlumların yanında olduğumuzu açık bir şekilde beyan etmişizdir. Mensup oldukları dine bakmadan, zulmün adı ister Esad olsun, ister masum Yezidileri katleden IŞID olsun, ister Amerika olsun, ister İsrail olsun, isterse de Arakan'da Müslümanları katleden Budistler olsun, hepsinin karşısındayız.

İslam tarihine baktığımızda geçmişte ortaya çıkan harici hareketleri gibi zihniyetler günümüze kadar süregelmiştir. İnsanları tekfir ederek, onları kafir ilan ederek mallarını ve canlarını alarak, kızlarına ve hanımlarına el koyarak yapılan, bunun yanında mezhep adı altında yola çıkan, insanları tekfir eden grupların tamamının İslam'da yeri yoktur.

Özellikle Peygamber Efendimizin dönemindeki uygulamalara baktığımızda bu uygulamalarının tamamen aksini görüyoruz. Dolaysıyla Orta doğudaki mevcut uygulamaların arkasında bölgesel ve küresel güçlerin olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Dikkat edilirse, IŞİD'ın ortaya çıkmasıyla birlikte Emperyalist güçler orta doğuya yeniden girmeye başlamıştır.

Bu orta doğuyu yeniden dizayn etme projesidir. Farklı güçler yan yana gelerek Ortadoğu'yu yeniden dizayn etmeye başladı. Burada amaç İslamiyet falan değildir. Eğer İslamiyet ise mesele, gitsinler Filistin'de bebek, kadın, mazlum demeden Müslümanları katleden İsrail ile savaşsınlar, gitsinler Arakan'da mazlum Müslümanları katleden Budistlerle savaşsınlar. Mesele İslam ise dünyada şuanda zulüm altında olan mazlum Müslümanlara yardım etsinler" şeklinde konuştu.


(ET-YRT-AŞ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT