1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Burada olmamız can kayıplarını engelliyor'
'Burada olmamız can kayıplarını engelliyor'

'Burada olmamız can kayıplarını engelliyor'

Lice-Hani ve Kocaköy üçgeninde başlatılan askeri operasyona karşı bölgede başlatılan canlı kalkan eylemine çevre illerden katılan yurttaşlar tek amaçlarının can kayıplarının önüne geçmek olduğunu belirterek, "Burada olmamız can kayıplarını engelliyor.

A+A-

Operasyonlar devam ettiği müddetçe burada kalmaya devam edeceğiz" dedi.


Diyarbakır'ın Lice-Hani ve Kocaköy üçgeninde 9 gün önce başlatılan askeri operasyon devam ederken, yurttaşların da olası bir can kaybının önüne geçmek için Hani ilçesine bağlı Hurê (Gömeç) köyü kırsalında başlattığı canlı kalkan eylemi de sürüyor. Kürdistan ve Türkiye'nin çeşitli kentlerinden 7'den 70'e yurttaşlar canlı kalkan olmak için alana akın ederken, alandaki ihtiyaçlar da komünal bir şekilde karşılanıyor. Yer yer söylenen şarkılar eşliğinde halayların çekildiği ve akşam saatlerine doğru da kurulan sohbet ortamlarında siyasi süreç değerlendirmelerinin yapıldığı eylemde, gece saatlerinde ise nöbetleşerek yatılıyor.

 

Yemek dağıtımı ve çevre temizliğinin de ortaklaşa yapıldığı eylemde, çevre köylerde yaşayan yurttaşlar da evlerinden getirdiği yemekleri direnişçilerle paylaşarak direnişe destek vermeye çalışıyor.
 
'Çatışmaların yaşanmaması için buradayız'
İstanbul'dan canlı kalkan olmak için bölgeye gelen Murat Gerger isimli yurttaş, devreye konulan savaş konsepti ile bir halkın iradesinin yok edilmek istendiğini belirterek, canlı kalkan eyleminin amacını şöyle anlattı:

 

"Biz çatışmaların tekrar yaşanmaması için buradayız. Burada kaldığımız için annelerin gözyaşları az da olsa dinecekse amacımıza ulaşmışız demektir. Burada bulunduğumuz için her iki taraftan da can kayıpları yaşanmıyor. Tek amacımız ölümlerin yaşanmamasıdır."
 
'Halk savaşların sonucunu bildiği için burada'
Canlı kalkan eylemine İstanbul'dan katılan bir diğer yurttaş olan Zeki Ergin adlı yurttaş ise, eylemin amacının herkes tarafından bilindiğini belirterek, "Birilerinin şahsi menfaatleri için halkların hakları gasp ediliyor. Biz buraya hiç bir evladımızın canını yitirmesini istemediğimiz için geldik. Bu topraklarda yaşayan kadim halkların hakları yüzyıllardır gasp ediliyor. Anayasal olarak hakların güvence altına alınması ve yaşam haklarımızın verilmesi için buradayız" dedi.


Savaşların son bulması için bölgeye geldiklerini belirten Ergin ''Bu ülkede yüzyıllardır savaşlar yaşandı ve savaşların sonuçlarını halk biliyor.

 

Tüm savaşların faturası halka kesildi. Savaşlarla birlikte köyler yakılıp yıkıldı, halk cezaevlerine atılıp işkenceler gördü. Halk artık bunları biliyor onun için burada direniyor. Devlet bu kirli savaşı sürdürmeye devam ederse halk da direnmeye devam edecek'' dedi.
 
'Operasyonlar sürdükçe burada kalacağız'
Canlı kalkan eylemi için Muş'tan bölgeye gelen Şükrü Oraşçı adlı yurttaş ise, savaş isteyen iktidarın oyunlarını boşa çıkarmak için eylemde bulunduklarını belirterek, "AKP hükümeti iktidar koltuğunu kaybedince savaş konseptini devreye koydu.

 

Bununla birlikte operasyonlar ,tutuklamalar başladı. Kürt halkından seçim intikamını da almaya çalışıyorlar. Biz bu operasyonlar sürdüğü sürece eylemimize devam edeceğiz'' ifadeleriyle eylemi sürdüreceklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler