1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Burada hâlâ yaşamaya çalışanlar var
Burada hâlâ yaşamaya çalışanlar var

Burada hâlâ yaşamaya çalışanlar var

Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Işıl Özgentürk çatışmaların yaşandığı ve 42 günden bu yana sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır'ın Sur ilçesine gitti ve işte değerlendirmeleri.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesine yakın bir oteldeyim. Silah ve hiç durmadan bölgeyi gözetleyen helikopterin sesi bulunduğum yere ulaşıyor. Uzaktan görülen Sur ilçesi kapkara, bir diş oyuğu gibi. Çünkü bölgede elektrik yok, soba yakılamıyor, çünkü sürekli dolaşan helikopterdeki çok donanımlı kameralar en küçük bir hareketi bile tespit edip ateş ediyor. Üç ay önce yüz bin kişinin yaşadığı, Diyarbakır’ın ve Mezopotamya’nın tüm renkleriyle kendini bize sunduğu hanlarıyla, camileriyle ve insanlarıyla her gideni geçmişe götüren bu sihirli bölge artık terk edilmiş. Ama hâlâ Sur’da yaşamaya çalışanlar var, bunların bir kısmı, “burası benim evim, yuvam, ne olursa olsun burayı terk etmem” diyenler, bir kısmı “çok yaşlılar ve çok yoksullar”, bir zamanlar gene zorunlu bir göçle köylerinden buraya gelmişler ve artık bir yurtları olsun istiyorlar.

Bölgenin yeni sahipleri ise tam donanımlı, asla kurşun işlemeyen, görünüşü bile insanı korkutan Akrep denilen araçlar. Biraz bu Akreplerden söz etmek gerekiyor. Çünkü bölgede şu sözleri sık sık duydum: “Polisler asla araçlarından inmiyorlar.” Evet, inmiyorlar, operasyonlar bu araçlarla yapılıyor. Kalın bir zırhla çevrili aracın içinde, tıpkı atari oynanan internet kafelerden bildiğimiz büyük bir ekran var. Ekran bölgedeki her kıpırtıya, her sese duyarlı bir bilgisayarla donatılmış. Akrep’in içinde oturan iki kişi, sadece bu ekrana bakıyor. Ekranda çocuk, kadın, yaşlı, genç fark etmez, herhangi bir hareket hemen hedef haline geliyor ve Akrep’in içinde oturan kişiye de sadece bir düğmeye basmak kalıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT