1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bunu değil, hep bunu yapsa!
Bunu değil, hep bunu yapsa!

Bunu değil, hep bunu yapsa!

Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) bu kez eyleme değil yangına müdahale etti.

A+A-

Sert müdahaleler ile adından söz ettiren ve suyun şiddeti ile çoğu zaman ağır yaralanmalara neden olan TOMA, bu kez Bağlar ilçesinde, havalimanı pisti yakınında çıkan yangını söndürdü.
 
Toplumsal gösterilere müdahalede kullanılan TOMA’nın bu kez işlevi değişti. Müdahale sırasında tazyikli gelen şiddetli sudan dolayı ağır yaralanmalara neden olan TOMA, bu kez halka değil, yangına müdahale etti. Merkez Bağlar İlçesi Qamışlo Bulvarı'nda havalimanı pisti ile yeni terminal binası inşaatı yakınlarında otların tutuşması sonucu başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Bölgeye gelen 4 TOMA ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait 4 yangın söndürme aracı da itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın, yaklaşık bir saatlik müdahalenin ardından havalimanı pistine sıçramadan söndürüldü.
 
TOMA’nın özellikleri ve insan hayatı üzerindeki etkisi
 
Bilindiği gibi yüksek basınçta püskürtülen su, adeta bir mermi gibi, ancak noktasal olmayan bir etki yaratabilir ve bu sayede protestocuları dağıtmaya yarayabilir. Bir su püskürtme panzeri ortalama 8000 litre su taşıyabilir ve saniyede 15 litre su püskürtebilir. Dolayısıyla aralıksız bir püskürtme sonunda, yaklaşık 10 dakikada suyu tükenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu kadar bir noktada yoğunlaştırılmış bir sıvının insanın hayati organlarına zarar verebilecek olmasıdır.

Dolayısıyla operatör, suyu göstericilerin ayaklarına veya bacaklarına doğru sıkması gerekir. Ne var ki ülkemizdeki olaylarda da görüldüğü gibi, güvenlik güçleri bunu dikkate almamakta ve göstericilerin doğrudan kafalarına ya da göğüslerine nişan almaktadırlar. Bunun sonucunda bireyler havada takla atacak kadar şiddetli bir biçimde geriye itilmekte ve ölümcül hasarlar alabilmektedirler. Bunun birincil olası etkisi göğse gelen darbenin kalp krizine, kafaya gelen darbeninse boyun kırılmasına ve ölüme neden olabilecek olmasıdır. Ayrıca göze doğrudan isabet eden bu basınçlı su, körlüğe veya görüş kaybına da neden olabilir. Bu sebeple su, sanıldığı kadar masum bir kontrol aracı değildir.

 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT