1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bunlar Diyarbakır'a değil ancak Şam'a gider'
'Bunlar Diyarbakır'a değil ancak Şam'a gider'

'Bunlar Diyarbakır'a değil ancak Şam'a gider'

Çanakkale'nin Biga ilçesinde toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete yüklendi. Erdoğan, "Bunlar Diyarbakır'a gidemezler ama Şam'a gider" dedi.

A+A-

Çanakkale'de halka seslenen Başbakan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. 'Bu ülkede kimse bizi ayırmaya yeltenmesin' diyen Erdoğan,'Bölücü terör örgütü artık bu gayretlerinden vazgeçsin. Bu ülkede terörü bitirdiğimiz anda, silahlar bırakıldığı anda, bu ülke evel Allah sıçrar' dedi.
 

PKK İLE MÜCADELEYE DEVAM

Zalim Esed'in değil Suriye'nin yanında olduklarını belirten Erdoğan, Esad'la fotoğraf çektirenleri de eleştirdi.'Bunlar Diyarbakır'a gidemezler. Çünkü orada gönül diliyle muhabbet edemezler. Ama bunlar şu andaki Şam'a gider, eli kanlı zalim diktatörle aynı fotoğraf karesine girerler' şeklinde konuşan Erdoğan, terörün sona ermesi için de mücadele vereceklerini söyledi.

ŞEHİTLERİMİZE MAHCUP OLMAYACAĞIZ

Çözüm sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, "Çanakkale'den PKK'yı bitirme konusunda dua destek istiyoruz. Kardeşliğimiz için katkı bekliyoruz. Muhalefet bizi yalnız bıraksın, sizler, milletimiz bizimle beraber olsun. Siz yanımızda olursanız biz bu işi bitirir, çözeriz. Güzel gelişmeler var. Bize bu ülkeyi emanet eden şehitlerimize mahcup olmayacağız" diye konuştu.

TÜRKİYE KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

Göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları icraatları anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Her girdiğimiz seçimde daha yukarılara gittik. Çanakkale'deki ruh neyse, Türk milletinin şu anda yakaladığı ruh aynıdır. Yola çıktığımızda nasıl bir Türkiye devraldığımızı hatırlayın. 230 milyar dolar milli geliri vardı. 2012 yılı sonunda 774 milyar dolara ulaştı. Yüzde 30'un üzerinde enflasyon vardı, şimdi yüzde 7'ye indi. Aradaki fark benim vatandaşımın cebinde kaldı.

Bununla da kalmadık. Devletin borçlanma faizi yüzde 63 idi. Bu para halkın cebinden çıkıyordu. Şimdi devletin borçlanma faizi yüzde 6.5'a düştü. Aradaki fark yüzde 57. Bu fark artık köylümün, çiftçimin, işçimin, memurumun cebinde. Artık rakamlar bunu söylüyor. Daha enteresanı biz göreve geldiğimizde toplanan verginin yüzde 85'i faize gidiyordu. Şimdi yüzde 16'sı faize gidiyor. Göreve geldiğimizde kişi başına milli gelir 3 bin 400 dolarken şimdi 10 bin 700 dolara çıktı. Bu da bir şeyi gösteriyor. Türkiye küllerinden yeniden doğuyor" diye konuştu.

DEVLETİN İŞÇİSİNE VE MEMURUNA BORCU OLMAZ

Memur ve işçilere de seslenen Erdoğan, "Sizlerden zorunlu tasarruf adı altında para kesmediler mi? Eski rakamla 13.5 katrilyon kesildi. Taksitlendirdik ve ödedik. Memura ve işçiye konut vereceğiz dediler. Adı neydi, KEY. Geldi mi konutlar? Biz dedik ki, makbuzlarınızı getirin bu paralarınızı da biz ödeyeceğiz. Şuana kadar 3.5 katrilyon KEY ödemesi yaptık. Çünkü devletin işçisine memuruna borcu olmaz. Dedik ki vatandaşımıza 15-20 yıl vadeyle konut yapacağız. Şuana kadar 450 bin konut yaptık ve teslim ettik. Biz laf değil iş üretiyoruz" dedi.

ET BALIK KURUMU'NUN ADI DEĞİŞİYOR

Hayvancılıkla ilgili yeni bir adım atacaklarını da açıklayan Erdoğan, Et ve Balık Kurumu'nun adını Et ve Süt Kurumu yapacaklarını da açıkladı. Başbakan Erdoğan, "Artık ette de vatandaşımızın elindeki hayvanı kilo kaybına uğramasın, sütte de sütü elinde kalmasın. Bunun adımını atıyoruz. Bu konuyu geçen hafta bakanlık kurulunda görüştük, kararımızı aldık, adımı atıyoruz” diye konuştu.

BİZ KAFATASI MİLLİYETÇİSİ OLMADIK

Milliyetçilik şehitlerin anısına mirasına sahip çıkmaktır' diyen Erdoğan şöyle devam etti: 'Biz kafatası milliyetçisi olmadık, olmayacağız. Bu şehitlikler bize tarihimizi anlatıyor. milleti anlatıyor. Bize diyorlar ki 'Filistinle niye ilgilisiniz?' Çünkü burada Gazzeli Kudüslü şehitler var. 'Suriye ile neden bu kadar yakın ilgileniyoruz?' Humuslu, Şamlı, Halepli şehitler var bu topraklarda. Filistin, Suriye'de Mehmetçiğin şehitliği var. Biz böyle bir tarihi kardeşlik tasavvuruna sahibiz. 98 yıl önce nasıl ki onlar, Çanakkale'ye koştuysa biz de zor zamanlarında yanlarında olacağız" diye konuştu.

MUSALLA TAŞINA KOYDUKLARINDA 'BAŞBAKAN NİYETİNE' DEMEYECEKLER

Başbakan Erdoğan,süreçle ilgili açıklamalarda da bulunarak, "Bu ülkede biz Türkü ile Kürdü ile Lazıyla Çerçezi ile Arnavutu ile hep bir ve beraber olacağız. Yarın öleceğiz. Benim boy 1.85, iki metreküp mezara sığarım. Hoca efendi, musalla taşına koydukları zaman başbakan niyetine demeyecek.  'Er kişi niyetine, hatun kişi niyetine' diyecekler. Öyle ise bu kavga niye?  Biz her şeye rağmen bir adım attık. Bu ülkede kimse bizi ayırmaya yeltenmesin. Bölücü pkk artık bu gayretlerinden vazgeçsin. Bu ülkede pkk'yı bitirdiğimiz anda, silahlar bırakıldığı anda bu ülke evvel Allah sıçrar. O zaman benim Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgemde çok daha farklı büyüyecek ve yükselecek. İşsizlik oranı yüzde 5'lere düşecek" dedi.

ÜŞÜYÜNCE KONUŞMASINI BİTİRDİ

Başbakan Erdoğan, yarım saat süren konuşmasının ardından, havanın soğuk olduğuna ve kendisini dinleyenlerin üşüdüğüne dikkat çekip konuşmasını bitirdi.Başbakan Erdoğan daha sonra Çanakkale'de parti teşkilatıyla yemekte bir araya gelmek üzere Çan'dan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT