1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bunalımdan takı tasarımı yaparak kurtuldu
Bunalımdan takı tasarımı yaparak kurtuldu

Bunalımdan takı tasarımı yaparak kurtuldu

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, 12 yıl önce iflas eden bir kişi, girdiği bunalımdan takı tasarımı yaparak kurtuldu.

A+A-

Diyarbakır'da takı tasarımı yapan 53 yaşındaki Zülküf Koç, emeklilik döneminin ardından girmiş olduğu pazarlama işinde iflas etti. İflas ettiği ilk dönemlerde bunalıma giren Koç, arkadaşının tavsiyesiyle takı tasarımı yapmaya başladı.

Evli ve 4 çocuğu olan Koç, takı tasarımı yaparak hayata tutunduğunu söyledi. Koç, "Arkadaşlarımla birlikte bir pazarlama işine girdik. arkadaşlarım girdiğimiz işte beni dolandırarak kaçtı. Üç ay boyunca hiç dışarı çıkmadım, kendimi eve hapsettim. Öyle bir yokluğa çekildim ki sabah akşam sadece zeytin ekmek yiyordum. Kirada kalıyordum, çok zor evreler atlattım. Kapıcı bile artık bana ekmek getirmemeye başladı. Evde kabuğuma çekilmiştim. Evde yalnız kalınca ne yapacağımı düşünüyordum. Bir bayan arkadaşımın tavsiyesiyle takı tasarım mesleğine girdim. Bu mesleğe ilk başladığımda evde yapıp satıyordum.

Evde altı ay takı tasarımını yaptıktan sonra kendime ait bir takı dükkanı açtım. Artık işlerim çok iyi ve geçmişte yaşadığım psikolojik bunalım şuan söz konusu bile değil. Çünkü elimde bir uğraşım var, gecemi gündüzümü takılara ayırarak iç dünyamı modellere yansıtıyorum. Zamanla dükkanımı büyüterek farklı tasarımlara yer vereceğim. Yanımda iş arayan bayan arkadaşları çalıştırıyorum. Kendileri bana çok yardımcı oluyor" dedi.

Bayan müşterilerin daha çok metal takıları tercih ettiğini anlatan Koç, orta yaşlı insanların ise daha çok boncuk türü takıları tercih ettiğini sözlerine ekledi.

(EMA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT