1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Buldan: İç güvenlik paketi'nin geçen maddeleri değişecek
Buldan: İç güvenlik paketi'nin geçen maddeleri değişecek

Buldan: İç güvenlik paketi'nin geçen maddeleri değişecek

HDP Milletvekili Pervin Buldan, AKP grup başkanvekilleri ve içişleri bakanı ile yapılan görüşmeler sonucunda İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nın bir daha görüşülmesine dair ortaklaşma sağlandığını söyledi.

A+A-
HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan İç Güvenlik Paketi'nin genel kurulda kabul edilen bazı maddelerinin değiştirilmesi için çalışma yaptıklarını anlattı.
 
Buldan maddelerin tekriri müzakere yöntemiyle yeniden genel kurula getirileceğini belirtti.
 
"AKP grup başkanvekilleri ve içişleri bakanı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde geçen maddelerin tekrar ele alınması, tekriri müzakere yöntemiyle bir daha görüşülmesi yönünde bir ortaklaşma sağlandı.
 
“Muhtemelen yapacağımız itirazlar sonucunda geçen maddeler, yani ikinci bölüme kadar olan maddeler, genel kurulda tekrar gündeme gelecek ve itirazlarımız sonucunda tekrar değerlendirilerek oylamaya sunulacak."
 
Yeni önergeler
 
Tekrar gündeme gelen maddelerin oylanmasına geçilirken yeni önergeler vereceklerini söyleyen Buldan böylelikle maddelerin değişeceğini ifade etti.
 
"Komisyondaki arkadaşlarımız, bunun çalışmasını yapıyor. Muhtemelen yeni değişiklik önergeleriyle genel kurulda o maddeleri tekrar oylamaya sunacağız. Muhtemelen o geçen maddeler değişecek.
 
İlk 16 madde
 
“Bizim karşı çıktığımız özellikle birinci bölümdeki 16 madde tekrardan, tekriri müzakere yöntemiyle değişecek.
 
"Zaten AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın da muhalefete bir çağrısı vardı bu yönde önerilere açık olduklarına ilişkin. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz.
 
“Önümüzdeki günlerde de bu değişiklik gündeme gelebilir. Yine de biz genel kurulda, bu yasanın çıkmaması için tüm gayretimizle muhalefetimizi yürüteceğiz.
 
“Asıl amacımız, bu yasanın genel kuruldan çıkmaması şeklinde fakat AKP bunu çok kabul etmiyor. O yüzden biraz maddeleri değiştirerek gündeme getirmeyi planlıyoruz."
 
 
(Bianet)

HABERE YORUM KAT