1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bülbüller Hevsel’de ağıt yakıyor
Bülbüller Hevsel’de ağıt yakıyor

Bülbüller Hevsel’de ağıt yakıyor

Temmuz ayında Türkiye’de baş gösteren orman yangınları Ağustos ayında tavan yaptı.

A+A-

Henüz yaraları sarmaya fırsat bulamadan yüzlerce hektarlık alan kül oldu.Türkiye genelindeki yangınlarda 2 ay önce Surlarla birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası’na girmeyi başaran Hevsel Bahçeleri de nasibini aldı.

Hevsel bahçelerindeki yangından sağ kurtulmayı başaran ve burada kömüre dönüşmüş dallara tüneyen Kamış bülbülleri ile söğüt bülbülleri, insanoğlunun cehenneme dönüştürdüğü cennetlerinde ağıt yakar gibi yanık sesleriyle ötmeye devam ediyor.
 
Bilanço kül ve duman


Başta Diyarbakır’ın Silvan, Kulp ve Lice ilçeleriyle Hevsel Bahçeleri’nin bir bölümü olmak üzere, Şırnak’taki Cudi Dağı ve Tunceli’nin büyük bir bölümü, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Bagok dağı, Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki Amanos Dağları etekleri, Antalya’nın Kemer ilçesi ormanlık alanı ile Döşemealtı ilçesi Odabaşı köyü çevresi, Mersin’in Gülnar ilçesi, Bingöl’ün Ilıcal beldesi kırsal kesimi ve İzmir’in Gaziemir ilçesi ormanlık alanı olmak üzere Türkiye’nin hemen bütün bölgelerinde orman yangınları çıktı.
 
Hem ormanlarımız gitti hem de yaban hayat


Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki yangınlara vatandaşlar ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri beraber müdahale edip söndürdüler. Deniz kıyılarındaki yangınlara ise Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile helikopterler müdahale etti. Yangınların söndürüldüğü bölgeler kara bir görünüme büründü. İnsanoğlu bu yangınlarla hem kend,i ciğerlerini dağladı hem de yaban hayatı felce uğrattı.

Yangında çok sayıda memeli, sürüngen, böcek ve kanatlı hayvan hayatını kaybetti.  Hevsel bahçelerindeki yangından sağ kurtulmayı başaran ve burada kömüre dönüşmüş dallara tüneyen Kamış bülbülleri ile söğüt bülbülleri, insanoğlunun cehenneme dönüştürdüğü cennetlerinde ağıt yakar gibi yanık sesleriyle ötmeye devam ediyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler