1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bukarki‘İnsanlarımız artık şiddet istemiyor’
Bukarki‘İnsanlarımız artık şiddet istemiyor’

Bukarki‘İnsanlarımız artık şiddet istemiyor’

Diyarbakır’da işadamı ve siyasetçi kimliğiyle tanınan 7 Haziran genel seçimlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı da olan Medeni Seyrek Bukarki gündemi değerlendirdi.

A+A-

1 Kasım’daki gerçekleştirilecek genel seçimlere de değinen Bukarki, “İnsanlarımız artık şiddete kavgaya ölümlere ve zulme hayır diyor” dedi.


Diyarbakır HDP Milletvekili Adayı Dr İdris Baluken’in barışa vurgu yaptığını ve bu barışçıl konuşmasını kutladığını belirten Bukarki, “1 Kasım’da yapılacak seçimin HDP tarafından Diyarbakır’da Cigerhun Parkında HDP ve DBP’li eşbaşkanlarının yaptığı konuşmanın ardında vekilimiz sn. İdiris Baluken bir konuşma yaptı ve 7 haziran seçimlerini ve sonrasında gelişen olayları genel olarak değerlendirdi. Konuşmasında barışa vurgu yaptı bu sebeple kendisini kutluyorum” dedi.


HDP’nin 80 vekil ile TBMM’ye girmesinin büyük bir başarı olduğunu kaydeden Bukarki, “2013 yılı Newrozunda Diyarbakır Newroz meydanında Abdullah Öcalan’ın mektubunda o günlerde HDP projesine vurgu yapılmıştı.ve büyük ilgi gördüğünün sonucunda HDP oluştu ve Kürtlerin 35 yılda demokratik siyasette sürekli önlerine setler çekildiği için bir türlü anti demokratik seçim barajı altında bırakılıp marjinal pozisyonda bıkmak zorunda bırakılmıştı.

 

Ama HDP Türkiye partisi olarak toplumun tüm kesimlerini bünyesinde toplayarak demokratik siyaset yollarını açmak üzere 7 Haziran seçimlerinde büyük bir başarı elde etti seçmenin 13.1’inin iradesini kazandı ve aynı zamanda 80 vekil kazandı TBMM ye gönderdi.  

 

Bu manzaradan rahatsız olan statikocu inkarcı imhacı zihniyet ve taraftarları bunu hazmedemedikleri için bu demokratik barış sürecini sabote ederek savaş konseptini oluşturdular ve bu bunalımı yaratarak seçimlerin tekrarını sağlamak için böyle acımasız bir şekilde insanların katledilmesine kendi siyasi ikballeri için bilinçli bir şekilde emir verdiler ve daha da şiddeti tırmandırarak HDP’nin önünü demokratikleşmenin önünü kesmeye çalışıyorlar” diye konuştu.


Kürtler ve Türklerin artık şiddet ve kavga istemediklerini de sözlerine ekleyen Bukarki, “ Bir gerçek varki artık bu ülkede ne Kürtler ne Türkler nede başka etnik aidiyetten olan yurttaşlarımızı kimse kendi çıkarları için kandıramaz insanlarımız artık şiddete kavgaya ölümlere ve zulme hayır diyor.

 

Şiddetin zulmün sonu gelir elbet bir gün işte o gün 1 Kasım günüdür.  Gelin bütün ezilen sınıfların kurtuluşu için gelin 76 milyon yurttaşımızın geleceği için hep birlikte anayasal yurttaşlık temelinde kardeş olalım. Ülkemize sahip çıkalım zulme dur diyelim.

Aklı selimle hareket edelim kimse bu ülkenin parçalanmasını, bölünmesini istemiyor. Bizim bayrakla, İstiklal Marşı ile problemimiz yok bayrak bizimde bayrağımızdır, bu ülke bizimde ülkemizdir. Bizim istediğimiz onurlu demokratik haklarımızı birinci sınıf yurttaş tüm haklarını kullanabilecek özgür birey olarak Türkiye vatandaşı olmaktır” dedi.
 
Müslüman coğrafyasında insanları birbirine kırdırıp rant sağlandığını da ifade eden Bukarki, “Bizi ezelden beri biri birimize kırdırıyorlar Müslüman coğrafyasında yüz yıllardır insanları biri birine öldürtüp kendi rantlarını sağlıyorlar.

 

Bakınız geçenlerde Sayın Diyanet Başkanımız bir açılış konuşmasında 1980 yılında buyana Ortadoğu coğrafyasında ve Müslümanların diğer yaşadığı yerlerde tam 13 milyon insan katledilmiş ve biri birini öldürüyor bu insanlar yazık günah değil mi? Bunlar hepsi insan ve Müslüman . Birkez daha Diyarbakır’da bir yerelde siyasetçi ve sürgün tranvasını yaşamış bir ailenin çocuğu olarak bütün yöneticilere sesleniyorum. İktidar dahil bütün partilerin büyüklerine sesleniyorum, İnsan isterse barış olur lütfen bu şansı değerlendirelim.

Ülkemize yazık oluyor.herkesi aklı selime davet ediyorum.bu seçimin huzur ve barış ve bereket getirmesi dileğimdir” diye sözlerine son verdi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler