1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bukarki seçimde çıkan tabloyu değerlendirdi
Bukarki seçimde çıkan tabloyu değerlendirdi

Bukarki seçimde çıkan tabloyu değerlendirdi

CHP Diyarbakır eski İl Başkanı eden Medeni Seyrek Bukarki, 7 Haziran seçimlerinde HDP'den Diyarbakır aday adayı olmuştu.

A+A-

İşadamı ve siyasetçi Bukarki seçimlerden sonra yaptığı açıklamada; "7. haziran genel seçimlerini geride bıraktık.geldiğimiz noktada sağlıklı bir hükümet kurulmayacak gibi görünüyor.Oysaki tamda seçmenin uygun gördüğü ve oy kulandığı bir seçim de,seçmenin iradesinin yönetime yansıması demokrasi ve parlementer sistemin arızasısız işlemesi anlamına gelir." dedi

 

Bukarki konuşmasını şöyle sürdürdü:"   Türkiyenin bu süreçte hükümetsiz ve istikrarsız  kalması çok pahlıyaya mal olabilir hem türkiye,hemde ortadoğu için büyük kayıplar a neden olabilir. bu aşamada seçimin tekrardan yapılması bir şeyi değiştirmeyeceğini hepimiz biliyoruz..Bence bu satte yapılacak şey sağlıklı bir koaisyon nasıl olur seçmenin yüzde altmış tercihi olan üç partinin bir şekilde koalisyon kurmasıdır. ben yıllar önce yaptığım bir basın açıklamasında şu anki tablodan söz etmiştim. yani chp,hdp,mhp nin  temsil edildiği bir toplumsal mütabakat toplumsal barışın gerçekleşmesi taraf olanların bir araya gelip ortak bir zemin oluşturulup. tartışarak doğru yu bulması ve ortak doğru üzerin de sağlıklı politikalar üretip toplumsal barışı sağlamak gerektiğini söylemiştim ve doğrusuda budur. seçmenin tercihine  saygı duymak gerekir.

   Bunasıl olabilir.mesela chp ve mhp ortak hükümetini hdp dışardan destekler ve böylelikle türkiyede 12 seneden beri yapılan haksızlıklar ve kanunsuzlukların önüne geçilir.Mesela 4 eski bakanın yüce divana gönderilmesi,12 eylül cuntasının uygulamaya koyduğu anti demokratik seçim barajı yök yasası. Güvenlik yasası gibi acil değiştirilmesi gereken yasaları kısa sürede değiştirip  erken seçime gidile bilinir. Siyaset,te  yok yoktur.  Demirel in dediği gibi demokrasiler `;de çare tükenmez.. bakınız bu seçimde halk ağır bedel ödedi  d. Bakır mitingi tam anlamıyla bir katlam. Sivil ve mahsum insanlar öldü,414 insan yaralandı yüzlercesi sakat kaldı kim bunun hesabını ödeyecek bunun için bu insanların emeğini ve demokrasiye olan inancının hatırına  bu koalisyon şansını deneyelim sonuçta bu ülke hepimizin. Sayın demirtaş ne dedi  isteklerimiz 3 başlıktan ibarettir.1.demokrasi 2.adalet. 3.barış  buda karşılıklı anlaiş ve biribirini kabullenme ile olur. özellikle kendi partim olan hdp den isteğim aslla demokratik siyaset kanalların tıkanmasına izin vermeyiniz.

 Dos ta düşman da görsün hdp nin ülke yönetimine ve barışa olan katkısını. ben şahsen seçim meydanların da parti başkan larının ve adayların biri bilerinin hakın da söylediklerini kin ve düşmanlık haline getirmesin den yana değilim. siyasetin doğasın da bu var zaten geçmişte söylenenler geçmişte kaldı. biz geleceğe bakmalıyız.nasıl çözüm sürecini sürdüreceğiz ona baklım. biz eskiye bakarsak sınıfta kalırız eski eskide kalmalı.

Bakınız avrupada 100 yıl savaşları oldu en az 60 milyon insan öldü. şimdi ise avrupada sınırlar kalktı insanlar ve halklar kardeşçe yaşıyorlar. biz neden yaşamıyalım.550 vekilimiz yemin ettiler ölkemize hayırlı ve uğurlu olsun. Elimizi vicdanımıza bırakmalıyız. Buradan mhp ye sesleniyorum. Sen almışsın 80 vekil hdp de almış 80 vekil demekki hdp nin politikalarını tasvip eden altımilyon seçmen var bu ülkede. Bırakalım bu inkarcılığı ülkemizin geleceği için el ele vermemiz lazım bakın suryenin haline bu ülke yazıktır kendi kişisel ego ve yanlış düşünceleriniz  tamiri telafisi mümkün ol amayan sonuca gidebilir.   "

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler