1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Bugüne kadarki en iyi görüntüye sahip akıllı telefonlar
Bugüne kadarki en iyi görüntüye sahip akıllı telefonlar

Bugüne kadarki en iyi görüntüye sahip akıllı telefonlar

Samsung'un 10 Nisan'da tüm dünya ile birlikte Türkiye'de piyasaya sunduğu akıllı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge, göz alıcı tasarımlarıyla tüm kullanıcıların büyük beğenisini kazanırken ekran kalitesi ve benzersiz renk derinliği ile hayranlık uyan

A+A-
Tasarım ve görüntü kalitesini bir arada sunan AMOLED ekranların kullanıldığı Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge modelleri, DisplayMate Technologies tarafından “Bugüne kadarki en iyi ekrana sahip akıllı telefonlar” olarak tanımlandı.
 
Birçok bileşene göre ekranları test eden, değerlendiren ve karşılaştırmalar yapan DisplayMate, Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge'in daha küçük ekrana sahip olmasına rağmen her kategoride ekran kalitesinde Samsung için bir önceki zirve olan Galaxy Note 4'ün performansını verdi ya da üzerine çıktı.
 
Bir önceki modele kıyasla yüzde 77'lik gelişim
 
5.1 inç Quad HD Super AMOLED ekranlara sahip S6 ve S6 edge, inç başına 577 piksel (ppi) sunarak bir önceki model olan S5'e kıyasla yüzde 77'lik gelişme kaydetti. Bu sayede bir web sayfası ya da e-kitaptaki en küçük kelimeler ve küçük görseller dahi çok daha net görülebiliyor. Geliştirilen ekran sayesinde harfler ve görsellerin yanı sıra arka plan rengi de çok daha keskin ve farklı görünüyor.
 
Kullanıcıların resimleri ve videoları yüksek kalitede görmesi için 0,01 milisaniyeden daha hızlı tepki süresi sunan Super AMOLED ekran, Adobe'nin RGB renklerinin yüzde 90'nından fazlasına sahipken 100.000/1 kontrast oranı sağlıyor.
 
DisplayMate'in verilerine göre, S6 serisindeki gelişmeler şu şekilde sıralanıyor:
 
·         Piksel çözünürlüğü (2560x1440)
 
·         Renk doğruluğu
 
·         Yüksek ekran okunurluğu ve yüksek ışıktaki kontrast
 
·         Yüksek ekran güç tasarrufu (Galaxy S5'e kıyasla yüzde 20 gelişme)
 
S6 ile yüksek ışık altında bile her şey net
 
Düşük aydınlık ve yüksek yansıma güneşli günlerde ekranların okunmasını zorlaştırıyor. Otomatik olarak aydınlığın ayarlandığı durumlarda Galaxy S6 ve S6 edge üzerindeki ekranlar 784cd/m2'ye kadar çıkabilirken, aynı zamanda bugüne kadarki en az yansıma ile kullanıcılar rahatça istedikleri içerikleri görebiliyor. Buna ek olarak aydınlık alanlar daha aydınlık ve karanlık alanlar daha karanlık olarak video kontrastını maksimum seviyeye taşıyor.
 
Galaxy S6'nın Adaptive Display modu da geliştirildi. Adaptive Display sayesinde gerçek yaşama benzer kullanıcıyı içine alan görsel kalitesi, görselin içeriği ve ışık seviyesine göre otomatik olarak ayarlanıyor. Bu özellik mavi ya da sarı ışığı ve görsel içeriğini baz alarak beyaz nokta, renk skalası ve renk doymasını ayarlıyor. Bu da yüksek renk doyması ve özellikle canlı renklerin oluşmasıyla çok daha rahat okunabilir ekranlar ortaya çıkmasını sağlıyor.
 
Galaxy S6 edge'in kavisli ekranı da Samsung'un özel olarak üretilen 3D Thermoforming teknolojisi adını verdiği sürecin sonunda üretildi. Kenarda bulunan kavisli ekranlar, eşsiz tasarıma sahip olmasının yanı sıra tüketicilerin tamamen kullanabildiği yapısıyla farklılaşıyor.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT