1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bugün seçim olsa; HDP yüzde 14.5
Bugün seçim olsa; HDP yüzde 14.5

Bugün seçim olsa; HDP yüzde 14.5

Son gelişmeleri köşesinden değerlendiren gazeteci Nazlı Ilıcak'tan çok çarpıcı bir durum tespiti.

A+A-

Son gelişmeleri, oy hesabı yapan AK Parti’nin tahrik ettiğini söyleyenler var. Ama yaygın şiddet eylemleri, bir istikrarsızlık ve güvensizlik algısı yaratıyor. Eğer gerçekten Erdoğan ve arkadaşları, mevcut durumdan oy devşirebiliriz diye düşünüyorlarsa, büyük yanılgı içindeler. Son gelişmeler -her ne kadar AK Parti’ye yakın medya tarafından “fetih” görüntüsüyle kamuoyuna sunulsa da- seçmeni olumsuz etkileyecektir.
Gerçekten amaç, milliyetçi oyları kazanmak, ayrıca HDP’yi de baraj altına itmekse, AK Parti doğru bir yöntem kullanmıyor. Zira, şimdi Kandil’i bombalıyor fakat, herkes “Neden 4 senedir yürüttüğünüz barış müzakerelerini kestiniz” diye soruyor. Kandil bombalanarak akan kan dursaydı, hiç kimsenin buna itirazı olmazdı. Barış süreci, güvenlik tedbirlerinden bir sonuç alınamadığı için başlatıldı.

IŞİD’e yönelik operasyonlar da gayrisamimi bulunuyor. Bugüne kadar göz yumacaksınız; Suruç’ta bir katliam olmasını mı bekliyordunuz? Üstelik daha önce tutuklayıp, serbest bıraktığınız kişileri de (Meselâ Halis Bayancuk’u) bu operasyonda tekrar tutukladınız. IŞİD’in üzerine gitmekte geç kalınmasının sebebi ne? The Guardian’ın yazdığı gibi, kaçak bir petrol ticareti mi var? Bu yüzden mi IŞİD himaye gördü?

Kısacası atılan bu adımlar, buram buram gayrisamimiyet kokuyor. Eğer bir erken seçim yatırımıysa, yanlış taktik benimsendi.

 

Dünkü yazımda, seçimler yenilenirse, AK Parti’nin oylarında artış beklemediğimi, HDP’nin ise sürpriz yaparak oylarını yükseltebileceğini yazmıştım. Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin anketi yayınlandı. Bugün bir seçim olsa AK Parti % 39.8 (7 Haziran seçimlerinde aldığının aşağı yukarı 1 puan altında), HDP ise 14.5 (7 Haziran’ın 1.5 puan üzerinde).

Yazının devamı için tıklayın >>

HABERE YORUM KAT