22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Buğdayda protein oranına göre verilen ilave fiyat arttı

Buğdayda protein oranına göre verilen ilave fiyat arttı

06 Mart 2015 Cuma 14:53

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2011'den beri buğdayda protein oranına göre verilen ilave fiyatı bu yıl itibariyle artırarak yüzde 7'ye kadar uygulayacak.

TMO yetkilileri, Ceyhan Ziraat Odası'nda (CZO) çiftçilerle bir araya gelerek, buğday üretiminde yüksek verim ve kalite için üretim aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ceyhan Ziraat Odasıtoplantı salonunda gerçekleşen toplantıya TMO Adana Şube Müdürü Coşkun İyisabancı, Ceyhan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt, CZO Başkanı Muhammet Bulut, CZO Meclis Başkanı Yavuz Tezcan, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

TMO Adana Şube Müdürü Coşkun İyisabancı, "Türkiye genelinde 2011 yılından itibaren buğday alımları sırasında fiziksel analiz yanında kimyasal değerleri de kullanarak fiyatlandırma yaptıklarını belirterek, "İlk defa bu yıl başlamak üzere buğdayda özellikle protein değerlerinin daha da önem kazandığı alım ve fiyatlandırma sistemine geçilecek.

Analizlerimiz sırasında süne tahribatı yüzde 2'nin altında, protein değeri yüzde 12 ve üzeri ölçülen değerler için kademeli olarak yüzde 7'ye kadar ilave fiyat artışı uygulanacak. Amacımız ilgili kuruluşlarla birlikte, üreticimizi kaliteli buğday üretimine teşvik etmek ve üretimlerini daha iyi şartlarda değerlendirmelerine destek olmaktadır" dedi.

Çukobirlik, Toprak Mahsulleri gibi kurumların çiftçinin her zaman destekçisi olduğunu belirten CZO Başkanı Muhammet Bulut, "Bu kuruluşlar olmasa ürünlerimizi piyasa değerinin çok altında satarız. Çiftçilerin ürünleri Çukobirlik ve TMO sayesinde piyasa değeri korunmaktadır" şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 386
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com