1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Buda kızların futbol zaferi
Buda kızların futbol zaferi

Buda kızların futbol zaferi

Diyarbakır'da yoksulluk ve geleneklerden ötürü aileleri tarafından okula gönderilmeyen ancak, öğretmenlerin özverili çabaları ile okula kazandırılan kız çocuklarından futbol takımı oluşturuldu.

A+A-

Risk altındaki çocuklar spor sayesinde Diyarbakır dışına çıkıp sosyalleşti. Kız futbol takımı “Futbol erkek işi kızlar oynayamaz” sözlerine inatla bölge şampiyonu oldu.

'DOS ELLER İLE ENGELSİZ HAYATLAR'

Diyarbakır'da 1990'lı yıllarda köyden kente göçle gecekondu mahallesine dönüşen Yenişehir İlçesi Şehitlik Mahallesi'nde dezavantajlı yüzlerce çocuk artık sporla geleceğe umutla bakıyor. Yoksulluk ve geleneklerden ötürü okula gönderilmeyen kız çocukları 2000'li yıllardan sonra başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla okula kazandırıldı. Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 8 yıllık zorunlu eğitime tabi tutulan öğrencilerin okul ile bağlarını güçlendirmek için SODES kapsamında “Dost Eller İle Engelsiz Hayat” projesi başlattı. Spor, kültürel ve sanatsal içeren proje ile ilçede yoksul çocukların eğitim gördüğü; Turgut Özal,100 Yıl, Nuriye AK, Mehmet Akif Ersoy ve Şehitlik İlköğretim okullarında 500 öğrenci ile üzerinde uygulandı. Proje kapsamında öğrencilere ilgi duyduklara branşlara göre ücretsiz malzeme araç gereç sunuldu.

AİLELER TEK TEK İKNA EDİLDİ

Futbola merak saran kız çocukların talebi üzerine Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okul Müdürü Mehmet Başboğ, bir ilk olarak kız futbol takımı oluşturmasını istedi.

Beden Eğitimi öğretmenleri Abdullah Censever, Nehir Özpınar ve Bilal Yakut, öğrenci ailelerini ikna etmek için tek tek evleri gezdi. Birçok anne ve baba “Futbol erkek işi kızlar oynamasını ne bilir” diyerek kimi zaman öğretmenleri evden kovdu. Yılmayan öğretmenler 3 ay sonunda kız futbol takımı için spora merak saran 16 öğrenciyi bir araya getirmeyi başardı. Ders sonrası antrenmanlara çıkan Yıldız Kız Futbol Takımı erkek takımı ile birlikte Diyarbakır Şampiyonu oldu. Spor takımına alındıktan sonra ilk kez şehir dışına çıkan kız futbol takımı son olarak 21 Mart'ta Mardin'de yapılan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şampiyonası kazanarak, Türkiye yarı finallerine katılmayı hak kazandı.

FUTBOL İÇİN OKUL DEĞŞİTİRDİ

Takımın kaptanı ve kalecisi 8. sınıf öğrencisi Ebru Kaya, geleceğin kadın kalecileri arasında gösteriliyor. Babası inşaat işçisi olduğunu kaydeden Kaya, “Futbol oynamayı seviyordum. Ancak bulunduğum çevrede kızlar oynatılmıyordu. Kız futbol takımını duyunca 100 Yıl İlköğretim Okulu'ndan kaydımı aldırdım. Dizi filmleri yerine Süper Lig ve Avrupa maçlarını izliyorum. Gelecekte futbolcu olmayı düşündüğüm için erken yaşta evliliği düşünmüyorum. O işler geride kaldı. İyi kurtarışlar yapınca ailemde beni destekliyor” dedi.  

YEMEK YEMEDEN GELİYORLAR

Kız futbol takımının antrenmanlarını izleyip müsabakalar öncesi moral veren Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrezak Tekin, projenin risk altında 500 öğrenciyi kapsadığını belirterek, “Çocuklarımız okul dışındaki boş zamanlarında dış tehlikelerle karşı karşı kalmaması için onları sportif ve kültürel etkinliklere kapsamına aldık. En çok kız futbol takımız ilgi gördü. Öğretmenlerimizin çabası ve öğrencilerin özverisi ile bölge şampiyonu oldu. Kız çocuklarımız futbolu o kadar sevdiler ki birçoğu yemek yemeden bile antrenmana koşuyor. Hedefimiz yoksul evlerden geleceğin eğitimli ve yetenekli sporcu bireyler keşfetmektir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT