1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılıdır
Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılıdır

Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılıdır

Ensarioğlu, “Bugün çok önemli bir dönemeçteyiz. Devran döndü ve bu yüzyıl Kürtler için önemli bir yüzyıldır diye biliriz. Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılıdır. Ama bugünü Kürtler çok iyi okumak, algılamak ve uygulamak durumunda olmalı” dedi.

A+A-

ki gündür Diyarbakır'da devam Nubihar Dergisi tarafından düzenlenen Uluslararası Dil, Din ve Kimlik Sempozyumu'nda 'Dini düşüncenin farklaşmasında iki hitap ve iki algı - siyasetin egemenliğinde oluşturulan yeni tema' konulu oturumun başkanlığını dünkü oturumda, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu yaptı.
 
KÜRTLERİN YÜZYILI                                    
Ensarioğlu, son yüzyılda Kürtlerin çok büyük acılar yaşadığına dikkat çekerek, kendi varlıklarını korumak için zulme uğradıklarını söyledi. Ensarioğlu, "1. ve 2. Dünya Savaşı'nda 4 ülkeye taksim edilen Kürtler, yüz yıl içinde sadece var olduklarını ispat edebilmek için, çok büyük zulüm ve ölümlere maruz kaldılar. 500 bin ile 1 milyon üzerinde dört parçada Kürtlerin öldürüldüğü ifade ediliyor. Bir millet, ben varım diye bilmek için bu kadar zulüm yaşadı. Bugün çok önemli bir dönemeçteyiz. Devran döndü ve bu yüzyıl Kürtler için önemli bir yüzyıldır diye biliriz. Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılıdır. Ama bugünü Kürtler çok iyi okumak, algılamak ve uygulamak durumunda olmalı. Bugün bilgi ve iletişim çağında Kürtlerin varlığıyla ilgili tartışmalar son bulmuştur.
 
KÜRTLERİN HAKLARI
Kürtlerin haklarının ne olduğunu, nasıl tanınılacağı, neye ikna olacağı konuları hem dört parçada yaşayarak, hem de bulundukları ülkelerle artık diyalog içinde yaşadıkları ülkede nasıl bir statüyle sahip olacakları konuları çok ciddi bir biçimde tartışılıyor. Bu anlamda bu tür sempozyumların çok büyük önemi var. Hem Kürtlerin kendi aralarında bu meseleleri uzunca tartışmaları hem de yaşadıkları ülkedeki toplumla bu işleri konuşmaları gerekir. Dil, din ve kimlik aslında sorunun 3 önemli başlıkta toplanılmış ve bütün sorunu bunun içinde tartışılması mümkündür” dedi.
Sempozyum, Pof. Dr. Ahmet Erkol, Prof. Dr. Mesut Yeğen, Yrd. Dr. Abdurrahim Alkış, Dr. Moaed Barakat, Jan Dost ve Yrd. Doç. Dr. Akif Akto, Dr. Hidayet Şefkatli Tuksal, Dr. Mücahit Bilici ve Abdullah Şahin'in sunumlarıyla sona erdi.

HABERE YORUM KAT