1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Bu yükü hep beraber omuzlayalım”
“Bu yükü hep beraber omuzlayalım”

“Bu yükü hep beraber omuzlayalım”

Bölgede yaşanan süreç nedeniyle; sarsılan ekonomide özellikle bankacılık ve sigortacılık sektöründe ciddi sıkıntıların yaşanmaya başlanması üzerine DTSO ve DİSOAD Başkanları Sayar ve Özkılıç, harekete geçti.

A+A-

Sıkıntıların giderilmesi için bir takım görüşmelerde bulunan ikili, bölge ekonomisinin yeniden canlanması için mevcut yükün hep birlikte omuzlanması gerektiğine de vurgu yaptı.
 
Sayar ve Özkılıç’tan Önemli Ziyaretler
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ile Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, konuyla ilgili sıkıntının büyümesi üzerine BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ziyaret etti. Sayar ve Özkılıç, İş dünyasının finansa erişim noktasında yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi ve kolaylıkların sağlanması amacıyla yapmış olduğu çalışmalar sonucunda oluşturulan raporunu, BDDK ve SPK Başkanları ile paylaştı. Kapsamlı raporun Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a da sunulduğu öğrenildi.
 
 
Önceki gün BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ile makamında görüşen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ile Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, dünde SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş’ı makamında ziyaret etti.
 
Değerinin Altında Tespite Maruz Bırakılıyor
 
Ziyaretlerde bazı bankaların bölgede yaşanan olumsuzlukları fırsata çevirme eğilimi gösterdiklerini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtilirken, özellikle yatırımcıların teminat olarak gösterdikleri gayrimenkullerinin, ekspertiz değerlerinin hem gerçek fiyatlarının altında tespit edilmesi hem de Gayrimenkul Değerleme Firması ve Banka Genel Müdürlüğünde ayrı bir değer kaybıyla değerinin altında tespite maruz bırakılmasının da doğru bir davranış olmadığını, bununda finansa ulaşmada ayrıca sıkıntıya sebep olduğunu ifade edildi.
 
Sayar ve Özkılıç’tan BDDK ve SPK Başkanlarına Teşekkür
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ve DTSO Meclis Üyesi ve Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç, BDDK ve SPK’ya gösterdikleri ilgiden ve aktardıkları sorunlara yaklaşımlarından memnuniyet duyduğunu belirterek teşekkür ettiler.
 
 
Elbirliği Sorunları Daha Hızlı Çözer
 
BBDK ve SPK Başkanları, aktarılan ekonomik sorunların birçok dinamiğin birlikte hareket etmesiyle daha hızlı çözülebileceğini belirtti. Raporu katılacakları Ekonomi Değerleme Kurulu Toplantısında paylaşacaklarını ve sürecin iyileştirilmesi için konuyu takip edeceklerini belirttiler. BBDK ve SPK Başkanları ayrıca, sorumluluk alanına giren sorunlara eğileceklerini de belirttiler.
 
 
Bölgede Finansmana Erişimdeki Sorunlar
 
Ziyaretlerin sonunda Sayar ve Özkılıç, iş dünyasının finansa erişim noktasında yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi ve kolaylıkların sağlanması amacıyla yapmış olduğu çalışmalar sonucunda oluşturulan raporunu, BDDK Başkanı Akben ile SPK Başkanı Ertaş ile paylaştı. Bölgede süreç ile Bankacılık ve Sigortacılık sektöründe ciddi sıkıntıların yaşanmaya başlandığı ve bu sıkıntıların giderilmesi için bir takım önlemlerin alınması gerektiği ifade edilen raporun ayrıca Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da bilgilerine sunulduğu öğrenildi.


DTSO Heyetinin hazırladığı ve ilgili kurumlara sunduğu rapor şu şekilde:
 
 
“Bölgemiz, özellikle ilimizde çözüm sürecinin getirdiği huzur ve güven sayesinde yerli ve yabancı sermayeli yatırımların ilgi odağı haline gelmişti. İlgi ile birlikte Ekonomik kalkınmayı sağlayacak yatırımlara hız verilmişti. Oluşan olumlu atmosfer ile beraber yatırımcıların talepleri ile ilave Organize Sanayi Bölgesi Etapları kuruluyordu. Bu olumlu tablo aynı zamanda bankacılık sektörüne de olumlu yansımış, özellikle son yıllarda bankalarda KOBİ kredi kullanımları artmıştır. Bu sayede bankalarda pozitif kazanımlar elde etmiş ve bölgemize ek yatırımlar yapmışlardır.
 
“Öngörülemeyen Çatışmalı Ortam İle Ekonomik Daralma Yaşandı”
 
Kalıcı barış umuduyla risk alarak yatırım yapan yatırımcılar öngörülemeyen çatışmalı ortam ile ekonomik daralma yaşamış, kısa, orta ve uzun vadeli programlarında sıkıntılar yaşamaya başlamışlardır. Bu kapsamda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız anket çalışmasında ortaya çıkan sonuçlardan biri ilimizdeki KOBİ’lerin özellikle kısa orta ve uzun vadeli ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşanan süreçte finansman sıkıntılarının giderilmesi büyük bir önem arz etmekte ve bankalarımıza da önemli görevler düşmektedir. Devlet bankalarının Özel Bankalara örnek teşkil edecek refleksler göstermeleri sürece katkı sunmaları açısından önemlidir. Ekonomik kalkınmanın en önemli yapıtaşlarından biri kuşkusuz bankalardır. İlimizin yeniden Ekonomik kalkınma sürecini yaşaması için bankalarımız ile ilgili yaptığımız tespit ve talepler aşağıda belirtilmiştir.
 
Bankacılık Sektörü Tespitler ve Talepler
 
1. Bazı bankalar yatırımcılara var olan kredilerini kapatması yönünde geri çağrıda bulunmakta ve kredi kapatıldıktan sonra aynı krediyi kullandırmamaktadır. Bu yatırımcıları zora sokmaktadır. Kısa vadeli kullandırılmış kredilerin uygun faiz oranları ile yeniden taksitlendirmeyle uzun vadeli hale getirilmesi firmaları rahatlatacaktır.


2. Yeni kredi kullanımlarında bankaların büyük bir bölümü kredi başvurularını zamana yayıyor ve krediyi vermeme yönünde sonuçlandırıyor. KOSGEB desteği ile kullandırılacak faizsiz krediler firmaları rahatlatacaktır.


3. Firmaların vadeli mal/hizmet satışları karşılığında aldığı çeklerin teminat olarak alındığı kredilerde, çeklere karşılık kullanılan kredi miktarlarının düşürülmesi ve kredi kullandırılmaması firmalara olumsuz yansımaktadır.


4. Teminat olarak gösterilen gayrimenkullerin, ekspertiz değerlerinin hem gerçek fiyatlarının altında tespit edilmesi hem de bu tespit edilen değerlerin Genel Müdürlükte ikinci bir değer kaybıyla değerinin altında tespite maruz bırakılması firmaların talep edilen kredi miktarına erişmesine engel teşkil etmektedir.


5. Sigorta şirketleri, bölgeyi riskli gördüklerinden firmalarda sigorta yapmama eğilimi göstermektedir. Ya da sigorta kapsamını daraltarak poliçelerde “Terör Teminatını” kapsam dışında tutmaya çalışmaktadır. Sigorta şirketlerinin bu tutumu firmaların krediye ulaşmasında engel teşkil etmektedir.


6. Bazı bankaların bölgede yaşanan olumsuzlukları fırsata çevirme eğilimi göstermeleri ve yatırımcının mevcut kredi faizlerini ciddi oranda yükseltmesi yatırımcıyı sıkıntıya sokmaktadır.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT