1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bu vali artık Diyarbakır'da görev yapmamalı'
'Bu vali artık Diyarbakır'da görev yapmamalı'

'Bu vali artık Diyarbakır'da görev yapmamalı'

Diyarbakır'ın Şehitlik semtinde öldürülen 19 yaşındaki Şahin Öner'in otopsi raporu, gerçekleri net bir şekilde ortaya çıkardı.

A+A-

Rapor hakkındaki görüşünü sorduğumuz Diyarbakır Tabip Odası başkanı Kemal Karadaş “Ölüm nedeninin araç çarpması olduğu net” derken, İHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serdar Çelebi ise olay anından itibaren sorumluları koruyan Vali Mustafa Toprak'ın artık Diyarbakır'da görev yapmaması gerektiğini dile getirdi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş, “Ölüm nedeninin araç çarpması olduğu net” dedi. Rapora göre Şahin'in araç dışı trafik kazasına bağlı olarak göğüs ezilmesi sonucu hayatını kaybettiğini belirten Karadaş, “Raporda göğüs boşluğunda 2 litre kan olduğu belirtiliyor. Sürtünmeye bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde yanmalar mevcut. Rapora göre kesici, delici, ateşli silah yaralanmasına bağlı bir yaralanmaya rastlanmamıştır. Ben bir cerrahım. Bu rapora göre çarpma sonucu Öner'in hayatını kaybettiğini söyleyebilirim. Raporu Adli Tıp uzmanları da inceledi. Aynı kanaatteyiz” dedi.

'VALİ SORUMLULARI KORUYOR'

Otopsi raporunda Öner'in ölüm nedenin muğlak bırakılmasını yorumlayan İHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serdar Çelebi ise olay anından itibaren Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın failleri koruma çabasında olduğunu, henüz net bir bilgi mevcut değilken 'elindeki bombayla öldü' demeciyle doktor ve savcıları yönlendirdiğini söyledi. “Bu valinin artık bu şehirde görev yapmaması gerek” diyen Çelebi, “Bir genç öldürüldü. Ancak soruşturma ilerlemiyor. Her şey bu kadar açıkken olayın 'elindeki bombayla öldü' şeklinde kapatılmak istenmesi kabul edilemez” dedi.

FOTOĞRAFLAR DA VALİ VE AJANSLARI YALANLAMIŞTI

Şahin Öner'in morgda çekilen fotoğrafları da Öner'in vücut bütünlüğünde herhangi bir kayıp olmadığı, ellerinde ve avuçlarında herhangi bir yaralanma izi bulunmadığı, göğüs kısmında yerde sürüklenmeden kaynaklı çizikler olduğunu ortaya koymuştu. Fotoğrafların valinin ve AA, CİHAN, DHA, İHA gibi ajansların 'bomba patlaması nedeniyle öldü' yönlü açıklama ve haberlerini yalanlamasının ardından otopsi raporu da bu iddanın asılsız olduğunu gösterdi. Çoğu gazete olayı 'Bomba elinde patladı' şeklinde duyurmuştu. Gazetemiz ise iddialardaki çelişkilere dikkat çekerek, haberi 'Elleri sağlam' başlığıyla duyurmuştu.

'SORUMLULAR DERHAL BULUNSUN'

Şahin Öner'n öldürülmesine ilişkin BDP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş “Aynı olay Batıda yaşansa üzerine gidilirdi. Görgü tanıkları ve otopsi raporu ortada fakat hiçbir açıklama yapılmıyor” dedi. Polis şiddetinin arttığını ve son 10 yılda 70 kişinin polis tarafından öldürüldüğünü söyleyen Beştaş,  “En büyük kaygımız Roboski sürecinde yaşananların tekrarlanmasıdır” dedi.

BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ise, Diyarbakır Valisi ve Emniyet Müdürü'nün olayı çarpıttığını belirterek, “Olaydan sonra Şahin Öner ilk müdahaleyi nerede görmüştür? Yaralı halde karakola götürülmüş müdür? Ambulans karakolun önünde beklemiş midir? İlk anda hayati durumu nedir” sorularının cevaplanmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum